Yağ Yakan Meyveler Nelerdir?

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız; Hızlı ve kolay yollar seçmek yerine, önemli beslenme kurallarını öğrenerek başlayabilirsiniz. Kilo verme sürecini hızlandırmak için birkaç beslenme ipucunu bilmeniz gerekir. Bol su içmek, düzenli egzersiz yapmak, kaliteli uyku uyumak gibi birkaç temel bilgiye ek olarak, beslenme tavsiyeleri ile bazı kanıtlanmış faydalı bilgileri uygulayabilirsiniz. Metabolizma hızınızı artıran ve yağ yakmanıza yardımcı olan besinlerden destek alabilirsiniz. Hem atıştırmalıklarda hem de tatlı yemeklerin hazırlanmasında yardımımıza gelen meyveler arasında yağ yakanları tercih etmeniz faydalı olacaktır.yağ yakan meyveler, yağ yakımında etkili meyveler, hangi meyveler yağ yakar

Yağ yakmaya yardımcı olan meyve seçenekleri

 1. Karpuz (1 dilim 46 kcal): Karpuz bol su içerdiğinden diyetlerde sıklıkla tercih edilir ve kısa sürede tokluk hissi veren bir meyvedir. Tatlı krizlerine de iyi gelen karpuz, doğru tüketildiğinde yağ yakmaya yardımcı olan meyvelerden biridir.
 2. Greyfurt (1 adet 100 kcal): İçerdiği enzimler sayesinde vücutta şekeri parçalayabilen greyfurt, yağ yakımına da yardımcı olan turunçgillerden biridir. Ayrıca öğünlerinize ekleyeceğiniz greyfurt bazı iştahınızı da kaybetmenize yardımcı olabilir.
 3. Portakal (1 x 62 Kcal): Lif/su oranı yüksek olan portakal, lezzetli tadıyla da beğeni toplamaktadır. Yağ yakmaya da yardımcı olan portakal, etli dokusu sayesinde daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca vücudumuzun su dengesini koruduğu için diyetlerde tercih edilmektedir.
 4. Ananas (1 dilim 40 kcal): İçerisinde bromelain bulunan ananas, düzenli tüketildiğinde şişliğin giderilmesine ve yağ yakımına yardımcı olur. Ananas şeker içerdiğinden tüketildiğinde kontrol altında tutulması gerekir.
 5. Nar (1 adet 133 kcal): İştah azalmasıyla bilinen nar, toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Tam bir antioksidan kaynağı diyebileceğimiz nar, lif ve su açısından da oldukça zengindir. Diyetlerde sıklıkla kullanılan nar, düşük kalorili içeriği nedeniyle tercih edilen meyvelerden biridir.
 6. Elma (1 52 Kcal): Sindirim sistemini doğrudan etkileyen bir elma, açlığı bastırmaya yardımcı olan bir meyvedir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir ve toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 7. Kivi (1 x 61 kcal): Kalp ve kas sağlığını koruyan kivi, yüksek lif içeriğinden dolayı bağırsak ve sindirim sistemleri üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Vitamin ve mineral desteği de sağlayan kivi, antioksidan içeriği ile en çok tercih edilen yağ yakıcı meyvelerden biridir. Kolesterolü düşürdüğünü de hatırlatıyoruz.
 8. Ahududu (1 su bardağı 64 kcal): Kalorisi çok düşük olan ahududu, sindirilemeyen lifli yapısı nedeniyle tokluk sağlar. Yağ yakıcı meyveler olarak sıralanan ahududu, antioksidan özelliğinden dolayı da tercih edilmektedir.
 9. Hindistan Cevizi (1 porsiyon 90 kcal): Karaciğerdeki metabolizma hızını 0 artıran Hindistan cevizi, bağışıklık sisteminin güçlenmesine de yardımcı olur. Elektrolit açısından zengin bir yapıya sahip olan hindistan cevizi midede uzun süre kalabildiği için tok kalmasına yardımcı olur.
 10. Kavun (1 porsiyon 50 kcal): Hormonların dengelenmesine yardımcı olur, kavun yüksek et yapısından dolayı uzun süre tok kalmaya yardımcı olur. Kan şekerinin düşmesini de engelleyen kavun da yağ yakmaya yardımcı olan meyveler arasında yer alır.
 11. Şeftali (1 adet 98 Kcal): Bağırsaklar ve sindirim sistemi üzerinde olumlu etkisi olan şeftali birçok diyet listesinde yer almaktadır. Lif ve antioksidanlar sayesinde yağ yakımını destekleyen şeftali, kilo vermenize yardımcı olan meyvelerden biridir. Ancak şeker içeriği nedeniyle dikkatli tüketilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir