Vücut Estetiği Denilince Akla Neler Gelmeli?

Estetik Algısı

Estetik kavramı genel itibariyle tarih boyunca insanların gündeminde olmuştur. Hayatın hemen her alanında güzellik duygusu ile ilgili olan, güzellik duygusuna uygun olan şeylerin tamamı için kullanılan bir tanımdır. Bu nedenle bu kavramı yalnızca cerrahi müdahalelere ve insan bedenine indirgemek oldukça yanlış olacaktır. İnsanların estetiğe olan ilgisi şimdiye kadar birçok konuyu şekillendirmiştir. Maddelerin değerinin belirlenmesinde bile -özellikle eski zamanlarda- estetik algısı etkili olmuştur. Estetik kavramını standart ölçüler içerisine sokmak oldukça güçtür ve bu nedenle oldukça geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır.vücut estetiği nedir, vücut estetiği ne demek, vücut estetiği nasıl yapılır

İnsan Bedeninde Estetik Kavramı

Günümüzde estetiğin en çok önem arz ettiği alanlardan biri de insan bedenidir. Genel anlamda vücut estetiği, kişinin kendisinde görmekten hoşnut olması ve güzel hissetmesiyle sağlanır. Bu konuda genel kabul görmüş kurallar ve beden ölçüleri elbette vardır fakat bu ölçülere sahip olunduğunda estetik bir görünüme kavuşulabilmesi için, genetik faktörlerin bu ölçülere uygun olması gerekir. Bu nedenle vücut estetiğinin kapsamı oldukça genişlemekte ve kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Bir bireyin estetik açıdan bedenine uygun bir şekilde kendini geliştirebilmesi için düzenli, sağlıklı beslenme ve spor en önemli faktörlerdir. Bu şekilde emek harcanarak kazanılmış bir vücut estetiği, doğallıktan uzaklaşmadan ve verimli bir şekilde elde edilmiş olur. İsteğe bağlı olarak uzman yardımı ile vücut üzerinde bölgesel veya genel değişimlerin her biri beslenme ve spor yoluyla sağlanabilmektedir. Bu sayede kişi kendi kemik ve kas yapısına uygun bir şekilde vücudunu şekillendirme fırsatı yakalamış olur.

Kişinin kendi çabasıyla değiştiremeyeceği kaza, ciddi yaralanma, yanık, genetik bozukluk gibi faktörlerle karşılaşıldığında spor ve düzenli beslenme yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda vücut estetiği kapsamı içerisinde yer alan estetik cerrahi devreye girer. Kişi kendi isteği ile cerrahi operasyona razı olur ve önceden belirtildiği gibi bu işlemler de kişinin fiziki yapısına uygun olarak gerçekleştirilir. Bu nedenle bu alanda da belirli bir standart yoktur. İlgili doktor, müdahale sürecini bizzat hasta ile beraber yürütür ve kişiye özel, eşsiz bir estetik operasyon gerçekleştirilir. Bu geri dönüşü olmayan bir işlemdir. Bu nedenle karar alma aşamasında kişinin kendinden emin olması kişinin kendi yararına olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir