VÜCUT CİLDİNİN ESTETİĞİNDE, SELLÜLİT

VÜCUT CİLDİNİN ESTETİĞİNDE, SELLÜLİT

Yeryüzündeki yaşam devam ettiği sürece, kadın güzelliği ve görselliği ön planda olacaktır. Dişiyi erkekten farklı kılan, zarafeti gözlerindeki enerjik ışıltı ve cildindeki pürüzsüz dokudur. Ancak dişinin bu güzelliklerini neredeyse yaşamı süresi boyunca koruyabilmesi ve dişiye yakışır şekilde ortaya çıkarabilmesi,biraz emek gerektirir. Yaşamla birlikte gelen sorunlar, yılların yarattığı hoş olmayan durumlardan, kadınların en çok şikayet ettiği güzelliğini, diriliğini bozan kavramlardan birisi sellülittir.

Dişilik hormonlarının bir sonucu olan sellülit, cildin portakal kabuğu görünümünü almasına neden olur. Kalçalar, bacaklar, diz çevresi, karın bölgesi, kolların iç ve dış bölgesi gibi vücut cildinin birçok alanında görünür. Sellülitin hormonal yapıdan kaynaklanan iki temel nedeni vardır. Dişilerin doğal yağ dokusu ve dişilerin vücudunun sıvı toplama özelliğidir. Derinin pütürlü ve yumrulaşmış yapısı nedeniyle portakal kabuğuna benzetilen sellülit gerçekten de sadece güzellik ve moda kavramlarının öne çıkardığı bir sorun olarak ele alınmamalıdır. Kadın derisinde sellülit sosyal ve ruhsal ve tıbbi sorunlar yapmaktadır. Bu nedenle sellülitin oluşması gibi, sellülitin tedavisi sağlık sorunlarıyla birlikte ele alınmalıdır.

Otomobiller, yürüyen merdivenlerle günlük hareketin azalması, katkı maddeli besinler, yoğun şehir hayatı ile stresin artması, aşırı sigara, kahve, çay tüketimi, fast food ilişkiler ile duygusal boşluk, günümüzün sorunu depresyon ve sonrasında ortaya çıkan sellülitin klasik tedavi yöntemleri kısaca aşağıdaki gibi maddelenebilir.

1- SELLÜLİTTE OKSİJEN TEDAVİSİ

Saf oksijenin, özel formüllü estetik dermatoloji ürünleri ile desteklenmiş basınçla uygulama tedavisi prensibine dayanmaktadır. Oksijen tedavi yöntemleri 2001 yılında dermatoloji alanında kullanılmaya başlanmıştır. Erken yaşlanma, sellülit gibi gerek yüz cildi, gerek gerek vücut cildine yıllarla ortaya çıkan sorunları kaderimizdir diye kabullenmek istemeyenler için birebir ağrısız bir yöntem olan oksijen tedavisi yüz ve vücut cildi hücrelerine enerji gitmesini sağlar. Problemli bölgelere yaklaşık 2 saat boyunca basınçlı oksijen verilir. En az on seans uygulama önerdiğimiz tedavide, sırayla bir seans boyunca neler uygulanmakta olduğunu kısaca özetlersek ; 1- Temizlik 2- Masaj 3- Bir saat basınçlı oksijen uygulaması 4- Mezoterapi 5- Kan dolaşımını hızlandırıcı özel ürünlerin cilde sürülmesi, emilimin artması için kapatılması.

2- SELLÜLİTTE MEZOTERAPİ

Mezoterapi sellülit tedavisinde kullanılan etkili, en eski ve klasik bir tedavi yöntemidir. Her yaşta uygulanabilir oluşu, kişinin tedaviye ayırdığı sürenin kısalığı ( 5 dakikadan az ) sellülitte gerilemenin kısa sürede gözle görünür olması bu tedaviyi, dermatolog hekimlerin ilk tercih olarak seçmelerine neden olmaktadır. Mezoterapi, 2 veya 4 mm lik iğne uçlu enjektörle, cildin orta tabakasına tedaviye yönelik maddeler karışımının sellülitli bölgelere enjekte edilmesi prensibine dayanır.

3- SELLÜLİTTE, FİTOTERAPİ VE SU İÇEREK DETOX

Eski çağlardan beri bazı bitkilerin yararlı özelliklerinden faydalanan bilim dalı olarak adlandırılan, fitoterapiden, sellülit tedavisinde ana tedavilere destek olarak yararlanılabilir. Metabolizmayı hızlandıran yeşil çay ve zencefil, besinlerden karbonhidrat emilimini yavaşlatan arpa, böbreklerden su atılımını artıran karahindibağ, vücuttaki fazla suyun atılımına yardımcı olan rezene, vücuttaki sıvı dengesini düzenleyerek idrar oluşumunu artıran kereviz, vücuttan toksinlerin arındırılmasını sağlayan hindibağ, güçlü bir antioksidan olan kabak, yağların depolanmasını engelleyen greyfurt gibi bitkilerin belli oranlarda bir araya gelerek kullanımını sağlayan bitki bazlı ürünler metabolizmayı hızlandırır, vücudun şekil almasında ana tedavilere destek olur. Bol su içmek de tedaviye destek olmaktadır.

4- SELLÜLİTTE ENDERMOLOJİ ( LPG )
Fransada geliştirilen klinik bir tedavi metodu olan endermoloji, lpg, fort lauderdale, fl gibi isimli cihazlarla ciltte oluşan izleri yumuşatmak, fiziksel tedaviye destek olmak amacıyla kullanılmaktadır. Bununla birlikte tedavi edilen hastaların, vücut hatlarında ve cilt tonusunda da bir gelişme gözlenmesi üzerine sellülit tedavisinde kullanılmaya başlanmıştır. İşlem, sellülitli alanlarda esas olarak yoğurma tarzında masaj yapan elle tutulan bir mekanizmayı içermektedir. Uygulamaya alınan bölgelerde kan dolaşımı ve lenfatik dolaşımı artırmakta, metabolik atıkların atılmasına yardım etmekte deriye esneklik kazandırmaktadır. Tüm cilt altı dokuların yeniden şekillendirilmesi ana prensibiyle etkili olan lpg, cihazdaki bilgisayar sistemi sayesinde hasta özelliklerine göre çok sayıda program seçimine olanak sağlamaktadır. Her biri 35 dakika süren ortalama 14 seansın haftada 3 kere uygulanması vücut şekillendirme ve sellülit tedavisine destek olmakta olduğu fda ( amerikan gıda ve ilaç organizasyon ) tarafından onaylanmıştır.

Yaşadığımız sürece yaşam mücadelesinde ilk prensibimiz beden ve ruh sağlığının uyumlu çalışmasını, en olabilecek iyilik düzeyinde tutabilmeyi keşfedebilmektedir.

Kadın cildinin kaderi olarak görülen sellülitleri, azaltmak için uygulanan bu müdahaleler, sellülitte etkili ve klasik yöntemlerdir. Seçim yaparak vücudunuzu keşfedebilirsiniz. Sağlıklı günler dileklerimle…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir