Topikal Steroid Kremleri Egzamayı Tedavi Ediyor Mu?

Egzama; vücutta kaşıntı, kızarıklık ve döküntü şeklinde seyreden bir deri hastalığıdır. Farklı nedenler sonucu ortaya çıkan alerjik bir rahatsızlıktır. Egzamanın neden ortaya çıkabildiği hakkında tek bir sebep bulunmazken, hastalığın tedavisi için de kesin bir çözüm bulunmamaktadır. Özellikle, bebek ve çocuklara etki eden egzama, yetişkinlik döneminde de uzun süren tedavilerle, tam olarak iyileşme göstermezler.  Tedavi yolları, sadece geçici yatıştırma yöntemleridir. Tıpta araştırmalar sonucunda, genetik veya çevresel nedenlerden dolayı ortaya çıktığı bilinmektedir. Genetik olarak aile geçmişinde egzaman gibi hastalık geçiren kişiler varsa, ileriki dönemlerde kan bağı olan kişilerde de farklı şekillerde ortaya çıkabilirler. Genellikle doktorlar tarafından, egzamanın gösterdiği belirtilerden, kaşıntı ve döküntüyü yatıştırmak amacıyla, topikal steroid kremleri tavsiye edilir. Bu kremlerin kullanım süreleri, hastalığın tedavisi için önemli bir konudur.egzamanın belirtileri nelerdir, egzamanın tedavisi nasıl yapılır, egzamanın belirtileri ne zaman ortaya çıkarEgzama Tedavisinde Kullanılacak Yöntemler

Egzama yaygın şekilde rastladığımız deri hastalıklarından biridir. Genellikle hastalığın belirtilerine bakacak olursak, kaşıntı, döküntü ve kızarıklık şikâyetlerini belirgin şekilde görebiliriz. Bu hastalığın kesin iyileşmesi konusunda yapılan araştırmalar sonuçsuz kalmış, sadece önleyici ve yatıştırıcı yöntemler kullanılmaktadır. Bunun için de oral yolla ilaçlar veya topikal steroid kremler önerilerek, egzama tedavisi yapılmaktadır. Steroid kremlerin kendi içerisinde farklı dozlarda olanları vardır.

Egzamanın şiddetinde göre doktorlar, en hafif olan kremleri tavsiye ederek, hastalığın gidişatına göre kremlerin dozunu arttırmaktadır. Burada önemli olan nokta, steroid kremlerin 1 haftadan fazla kullanılmaması gerektiğidir. 1 haftadan sonra iyileşme görülmüyorsa ve şikayetler devam ediyorsa, krem kullanımı bırakılmalıdır. Bazı steroid kremlerin dozu çok etkili olmasından dolayı, kullanan kişinin cildini tahriş etmektedir. Son zamanlarda egzama tedavisi olan kişilerin, steroid kremi yanlış kullanmaları sonucunda, ciltlerinde derin yanıklar oluşmuştur.

Bu kremlerin doktor tavsiyesinde ve dikkatli şekilde kullanılması gerekmektedir. Topikal steroid kremler tam olarak egzamayı iyileştirmese de, belirgin olarak rahatsız eden şikâyetleri ortadan kaldırmada etkili olabilmektedir. Egzama tedavisinde kremler dışında, kişinin günlük hayatında kullandığı sabun, şampuan ve nemlendirici gibi ürünlerin kullanımında dikkatli olmaları gerekir. Egzamayı arttırıcı etkilerden uzak kalarak, özellikle beslenmeye de dikkat edilerek, egzamanın ağır etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir