TESTERE NASIL KULLANILIR?

Testere ev dekorasyonları yaparken, inşaat işlerinin yapılmasında ve budama gibi tarımsal faaliyetlerin halledilmesinde kullanılan dişli bir metal levha ve tutacaktan meydana gelen, tahta, plastik gibi malzemeleri kesmeyi kolaylaştıran iyi bir yapı malzemesidir. Testere, elektrikli testere ve el testeresi olmak üzere iki ana kısma ayrılır. Bu türler de sahip oldukları diş sayısına, kullanım yerine göre kendi içinde bölünmektedir. Özellikle elektrikli testereler şu an yaygın olarak kullanılan testerelerdir. Testere ile ilgili genel bilgi sahibi olduktan sonra, testere kullanırken dikkat etmemiz gereken unsurları inceleyelim.testere kullanımı, testere nasıl kullanılır, testere kullanımı nasıldır

Testere yapı itibari ile oldukça kesici bir alettir. Bu nedenle testereyi kullanmaya başlamadan önce mutlaka eldiven ve gözlük takılmalıdır. Bu neticede elimize ve gözümüze kaçabilecek kıymık gibi küçük parçacıklardan korunmuş oluruz. El testeresi kullanırken, keseceğimiz malzemeyi sabit bir yere koymalıyız. Sabitlediğimiz malzemeyi sağ el ile keseceksek sol el ile tutmalıyız ve testereyi kesmek istediğimiz kısma yerleştirmeliyiz. Testereyi ileri geri hareket ettirmek sureti ile kesme işlemini yapmalıyız. Ancak malzemeyi kesme esnasında, testereyi çok hızlı ve çok yavaş kullanmamalıyız. Çok hızlı kullanmanız halinde keseceğiniz alanı kaçırabilirsiniz, eğer çok yavaş kullanırsanız da bu sefer kesim işleminiz zorlaşacak ve halledemeyeceksiniz.

Elektrikli testere kullanımında ise kullanacağınız malzemeye göre testere tercihi yapmanız en önemli detaydır. Mesela, kavisli kesmeler yapmak istiyorsanız ve ahşap, metal, seramik gibi malzemeler üstünde çalışacaksanız dekupaj testere kullanmanız sizin için yararlı olacaktır. Daha düz ve çizgisel kesmeler yapmak istiyorsanız, daire testere kullanmanız mantıklı olacakktır. Ağaç budama, yıkım gibi estetik kaygılar taşımayan kesme işlemleri için panter testere kullanışlı olacaktır. Aynı zamanda bu testereleri kullanım esnasında, kullanacağınız zemine göre bıçak seçimi yapmanız da kesim işlemini çok kolaylaştıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir