TESETTÜR ELBİSELER NEDEN SADE TASARIMLIDIR?

İslam inancına göre giyinmek isteyen bayanların daha çok tesettür elbise tercih ettikleri görebilmemiz mümkün olmaktadır. Bu elbise türünün de daha çok sade modellerden ve tasarımlardan oluştuğunu görebilmek söz konusu olmaktadır. Çünkü bu modeller hem bayanların gösterişsiz olmasını hem de erkeklerin ilgisini çekmeyecek ölçüde giyinmesini sağlamak zorundadır.

En Sade Tesettür Elbiseler

tesettür elbise, tesettür giyim, tesettür elbise tasarımlarıPek çok kişi farklı yorumluyor olsa da İslam, özellikle bayanlar için giyinmenin başka kişilerin beğenisini ya da ilgini çekmeyecek şekilde giyinmeyi tasvip etmektedir. Farklı bakış açıları ise sadece her tarafını kapatmanın ve teninin gözükmeyecek şekilde olmasının yeterli olduğuna inanmaktadır. Ancak bu görüş tamamen yanlış olduğundan dolayı tesettür giyim ürünleri sunan markaların da çoğunlukla sade giyim tasarımlarına yer verdiklerini görebilmemiz mümkün olmaktadır. Mahrem yerlerin belli olmayacak şekilde örtünmesi gerektiğini belirtirken İslam inancına göre sadece örtünmek değil, şekilsel olarak da belli etmemek anlayışı temel alınmaktadır. Bu sebeple de tesettür elbise tasarımları daha sade tasarımlardan oluşmaktadır. Ayrıca bu sade tasarımların yine inançlardan kaynaklı olarak daha bol kıyafetlerden oluştuğunu görebilmek söz konusu olmaktadır. Söz konusu inanç olduğundan dolayı insanların özellikle de bayanların elbise tercihlerinin gösterişten uzak ve kapalı olmaya özen göstermeleri nedeni ile tasarımların da buna uygun olduğunu görebilmek söz konusu olmuştur. Genel olarak baktığımız zaman kapalı bayanların pek çoğunda bunu görmesek bile asıl tesettür giyim anlayışı sade olmayı gerektirdiğinden dolayı özellikle köklü ve kaliteli markaların tasarımlarında ve koleksiyonlarında bu özellikleri uygulamaya özen gösterdiklerini görebilmek mümkündür.

tesettür elbise, tesettür giyim, tesettür elbise tasarımlarıPek çok bayan tesettür elbise tasarımlarının çeşitlilikten uzak olmasından ve genel olarak aynı modellerin değiştirerek kullanıldıklarından yakınmaktadır. Ancak İslam inancına göre kapanmış olan ve bunu sadece örtünmek anlamında değil tam anlamda harama kendini kapatmak anlamında yaşayan kişiler için aslında bu durum oldukça doğrudur. Çünkü İslam inancı gösterişten uzak durmayı söylediğinden dolayı önemli olan kapanmayı sağlayabilecek standart çizgilere sahip olan ve kişinin vücudunu tam anlamı ile saklayabilmesine olanak sağlayan şık, ancak aynı zamanda sade tasarımlar bayanların tercih etmesi gereken tasarımlar olarak belirlenmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir