Stres ile Baş Etmenin Yolları Nelerdir?

İş yaşamında bunalım yaşayan bireyler, sorunun nereden oluştuğunu ve o işi tam anlamıyla yapmak isteyip, istemediğini sorgulaması gerekir. Eğer sevmediği bir işe her gün gidip geliyorsa bu zaten onda bir can sıkıntısı ve olumsuz etkiler yaratacaktır bu da bireylerde stres yapmaktadır. Hâl böyle olunca da biriken sıkıntı ve stres onda bunalıma yol açarak olumsuza sürükleyebilir.stres ile baş etme, stres ile baş etme yolları, stres ile nasıl başa çıkmalı

Aile yaşantısında yaşanılan bunalım, çocuğun ebeveynlerle yaşadığı problemler veyahut ebeveynlerin çocukla yaşadığı sorunları gözden geçirmek gerekir. Bunalım noktasına getiren sorunları kendi aranızda dile getirerek paylaşım sağlayıp, çözüm yolu üretebilirsiniz. Sorun eğer iletişimsizlikse konuşmaya çalıştıkça karşı taraf sizi dinlemeyecek ve sizin bunalım seviyeniz daha fazla maksimuma çıkacaktır. Birbirinizle iletişime geçmeyi deneyebilir ya da bir hekim yardımı alarak bu sorunu aşabilirsiniz.

Çiftler arasında yaşanılan bunalım, iki kişinin birbirini algılayıp sorunun nerede olduğunu bulmayla halledilebilir. Eşinizi veya sevgilinizi gördüğünüzde bunalıyorsanız ya da yaşadığınız ilişki sizi bunalma noktasına getirdiyse sevginizi ve hoşgörünüzü tekrardan gözden geçirmenizde fayda olacaktır. Bu tutum ikinizi de yormakla beraber iletişim bozukluğuna yol açar. İletişim bozukluğuna yol açan bireyler ise, kopuk bir ilişki yaşayarak mutsuzluğu tercih etmektedir. Ona göre tercihlerinizi doğru yapmanız ve kararlarınızı dikkatli bir şekilde vermeniz gerekir.

Nefes kontrolünü ona göre ayarlamak ve temiz hava almak sırada fayda sağlayabilir. Sağlıklı düşünmeye çalışarak ana odaklanmak daha faydalı olacaktır. Geçmişi düşünerek şimdiyi yaşamayın. O sıra içinde Kendinizi suçlamayın ve kendinize öfkelenmeyin. Strese neden girdiğinizi düşünerek rahat ve sakin bir yere geçmeniz sizi büyük ölçüde ferahlatacaktır. Bunalım kısaca, yaşanılan problemlerin çözümsüz kalmasıyla ve üst üste gelmesinden meydana gelen bir ruhsal karışıklık durumudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir