Spor yaparken daha fazla verim alabilmenin yolları

Ne kadar sağlıklı beslenilse de, fiziksel bazı aktiviteleri düzenli yapmanız gerekiyor. Vücudun zinde kalması ve ileriki yaşlarda ortaya çıkabilecek sağlık sorunlarını minimuma indirmek için illaki spor hayatımızın her anında yer almalıdır. Spor yapıp verim alamayan kişiler hazırladığımız bilgiler sayesinde kısa sürede daha çok verim alacaklardır.

Kahvaltı için protein gerekli

Güne zinde olarak başlayabilmek için günün ilk öğünü olan kahvaltıyı mutlaka yapmanız gerekiyor. Bu öğünde sağlıklı besinler alır ve kaliteli proteinlerle beslenirseniz yaptığınız spor daha verimli olur. Özellikle kahvaltıda bir bardak süt ile yumurta güne muazzam başlamak için yeterli olacaktır. Böylece kan şekeriniz düzenlenecek, gün boyunca kan şekeriniz dengede kalacak ve böylelikle metabolizmanız hızlı olur.

Sporun ideal süresi ne kadardır?

spor, sağlıklı besinler, yağ yakmaİnsan vücudu, yorgunluğu depresyon ya da stres olarak algılar ve sonrasında stres oluşmaya başladığı zaman böbrek üstü bezlerinden özel hormonlar salgılanmaya başlamaktadır. Yağ yakışı durur ve normal sürenin üzerinde spor yapıldığı zaman aslında yağ yakmıyorsunuz, yalnızca kendinizi yorarsınız. Sağlıklı vücut için gerekli olan sporun süresi yaklaşık bir saat olarak belirtmektedir. Spora başladığınız andan itibaren bitişe kadar tam bir saat olmalıdır.  Sonrasında yaklaşık 15-20 dakika kadar sonrası da vücut yağ yakmaya devam etmektedir. Metabolizmanız siz durunca hemen durmamaktadır.

Ne sıklıkla egzersiz yapmalıyız?

Haftada iki gün uzun süreli egzersiz yapacağınıza genellikle her gün birer saat egzersiz yapmanız daha faydalıdır. Yani yine aynı mantıkla bir anda bir litre su içmek yerine yavaş yavaş su içilmesi gibidir. Her şeyin aşırısı fayda yerine zarar getirdiği unutulmamalı.

Aletle mi veya Egzersizle mi yapılmalı?

Tabi ki makine ile çalışmak daha iyi ama ilk olarak makine ile egzersiz aletlerle çalışmak sizi yorar. Yapmanız gereken ve spordan en iyi şekilde verim almak için ilk olarak egzersizle başlamak daha doğru olacaktır. Çünkü vücudunuzun ilk etapta fazla yorulması daha sonra ki zamanlarda isteksizleşmesine ve sonrasında kas ağrılarına neden olabilmektedir. Siz istedikten sonra her şey mümkün.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir