SMA nasıl tedavi edilir?

SMA hastalığının bilinen kesin bir tedavisi yoktur. Ancak sağlık profesyonelleri tedavi için çeşitli alanlarda eğitimlerine devam etmektedirler. SMA hastalığının tedavi süreci, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmayı ve komplikasyonları içermeyi amaçlar.sma tedavisi, sma nasıl tedavi ediliyor, sma hastalığı tedavisi

Solunum kas zayıflığı, çeşitli SMA formlarında ciddi bir sorundur. Tek neden bu olmamakla birlikte, SMA tip 1 ve 2’de en sık görülen ölüm nedeni kas zayıflığıdır. Burada, bir oksijen maskesi veya ağızlık ile non-invaziv solunum sağlanabilir. Günümüzde portatif ve verimli ventilasyon cihazlarının yaygınlığı, yenidoğan SMA hastaları için daha fazla seçenek sunmakta ve yaşam beklentilerini önemli ölçüde uzatmaktadır.

Solunum desteği, çeşitli SMA hastalığı biçimlerine sahip çocuklara ve yetişkinlere de yardımcı olabilir. Çoğu durumda, sağlık uzmanları önce invaziv olmayan ventilasyon teknikleriyle başlamayı önerir. Bu genellikle ortam havasının ve oksijensiz havanın basınç altındaki kişiye bir maske veya ağızlık yoluyla verilmesi anlamına gelir. Bu sistem birçok farklı formda bulunabilir ve günün her saatinde kullanılabilir. Ayrıca yemek, içmek ve konuşmak için kolayca çıkarılabilir.

Noninvaziv ventilasyonun yetersiz kaldığı durumlarda soluk borusu, soluk borusunda bir açıklık açma yöntemi olan trakeostomi ile solunum yardımı sağlanabilir. Bu delik açıldıktan sonra tüpten trakeostomi bölgesine basınçlı hava verilir. Genellikle, bir alışma döneminden sonra trakeostomi tüpü ile normal şekilde yiyebilir, içebilir ve konuşabilirsiniz.

SMA için solunum destekleyici tedavi ayrıca solunum salgılarının mekanik bir cihazla çıkarılmasını gerektirebilir, böylece enfeksiyonlar önlenebilir. Bu işlem için kullanılan respiratör insüflatörü, hava yolunun hava yolundan temizlenmesine yardımcı olabilecek bir cihaz türüdür.

Cihaz pozitif hava yolu basıncı yaratır ve ardından doğal bir öksürüğü simüle ederek hızla negatif basınca döner ve tüpün içini temizler. Yüksek frekanslı göğüs duvarı jeneratörleri de hava yollarının temizlenmesine yardımcı olur. Hızlı bir şekilde şişip inen, normal nefes almayı taklit eden ve oluşturduğu mini öksürük sayesinde salgıları daha büyük hava yollarına ileten bir yelektir.

Solunum yolu enfeksiyonlarını önlemek için SMA’lı hemen hemen herkes her yıl grip aşısı olmalıdır. Diğer önlemler arasında kalabalıktan uzak durmak, yeterince dinlenmek ve sağlıklı beslenmek sayılabilir.

Ağız ve boğazdaki kasların zayıflığı yutma güçlüğüne neden olabilir. Özellikle bebeklikten itibaren SMA’sı olanlar yutma ve emmede zorluk çekebilirler. Yetersiz emme, susuzluk ve yetersiz beslenme anlamına gelen dehidrasyona neden olabilirken, yutma güçlüğü hava yollarında tıkanmalara ve yiyecek veya sıvıların solunmasından kaynaklanan enfeksiyonlara neden olabilir.

Şiddetli yutma ve emme güçlüğü çeken bebekler, genellikle gastrostomi tüpü veya g-tüp olarak adlandırılan besleme tüpü gibi alternatif besleme yöntemleriyle beslenebilir. Besleme tüpü, sıvı gıdanın ağız, boğaz ve yemek borusundan doğrudan mideye geçmesine izin veren küçük, esnek bir tüptür.

Bazı besleme tüpü sistemleri, kullanılmadığında karın açıklığından ayrılacak şekilde tasarlanmıştır. Bazı durumlarda, G-tüpü kullanıcıları tüple ve genellikle ağızdan beslenebilir.

Konuşma patologları, konuşma sorunlarının yanı sıra yutma sorunlarının tedavisinde de eğitilmiştir. Bu uzmanlar, hastaya yutma kaslarındaki zayıflıkla nasıl başa çıkılacağı, yiyecekleri uygun şekilde hazırlaması ve gastrostomi tüplerini nasıl kullanacağı konusunda tavsiyelerde bulunabilir.

Bazı sağlık uzmanları, bazı durumlarda omurganın şiddetli eğriliğinin akciğerleri sıkıştırarak solunum fonksiyonunu bozabileceğine inanmaktadır. Bundan kaçınmak için, SMA’lı çocuğu belirli bir pozisyonda desteklemek için, omurgayı büyüdükçe yönlendirmeye çalışmak için genellikle bir sırt desteği veya desteği reçete edilebilir. Bu destekler sorunu çözmez ancak sırtın eğriliğinin ilerlemesini yavaşlatabilir.

Omurga eğriliği sorununun kalıcı çözümü neredeyse her zaman omurgayı düzeltmek için yapılan ameliyatlardır. Kişinin solunum durumu ameliyata dayanacak kadar iyi ise bu ameliyat yapılabilir. Sırt cerrahisinin zamanlaması çok önemlidir. Doktorlar genellikle daha basit cerrahi tekniklerin kullanılmasına izin verdiği için omurga tamamen büyüyene kadar beklemeyi tercih ederler. Ancak kişinin solunum durumu kötüleşirse ameliyat daha erken yapılabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir