Sinüzit Türleri Nelerdir?

İki çeşit olarak karşımıza çıkan sinüzitin farklarına beraber göz atalım; Akut sinüzit burunda tıkanıklık ile beraber renk değişimine uğrayan veya kanlanmış burun akıntılarına ve göz çevresinde ağrılara neden olur. Bu ağrılar şiddetlendiğinde yanaklarda hissedilebilmektedir. Eğer yüzünüzü öne eğdiğinizde alın ve baş bölgesindeki ağrılarınız artıyorsa akut sinüzit olma ihtimaliniz yüksektir. Bu şikayetleri takip eden öksürük, ateş veya mide bulantıları gibi olumsuzluklar vardır. Diğer bir sinüzit çeşiti olan kronik sinüzitte ise yukarıda saydığımız belirtiler 3 aydan daha fazla devam etmektedir. Kronik sinüzitle birlikte koku almakta da sorun yaşanmakta ve geniz ile burun tıkanıklıkları daha da artarak, insanların sosyal yaşantılarını olumsuz etkilemektedir. Sinüzitin neden olduğu ağrılar ise genellikle migren ve diğer baş ağrılarıyla karıştırılmaktadır.sinüzit tedavisi, sinüzit tedavisi yapımı, sinüzit nasıl tedavi edilir

Sinüzit Nedenleri Nelerdir?

Sinüzit daha çok kış aylarında ve soğuk mevsimlerde görülür. Bunu aylar bazında değerlendirdiğimizde Ekim-Kasım aralığından başlayarak, Mart-Nisan aralığına kadar geçen süre için sinüzitin daha sık yaşandığını söyleyebiliriz. Bu süre içerisinde ısınma sistemi olarak kaloriferin kullanılması halinde havanın kurumasıyla tetiklenen sinüzit için sürekli nem oluşturulmalıdır. Sinüzitin oluşmasında ve ilerlemesindeki diğer bir faktör ise saçların yıkandıktan sonra soğuk havaya çıkılmasıdır. Sosyal hayat ve iş hayatındaki konumundan dolayı bunu sıklıkla yapan kişiler sinüzit olmaktan kaçamamaktadırlar.

Sinüzit Tedavisi Var Mıdır?

Akut sinüzit için antibiyotikle tedavi yapılarak burnun açılması sağlanır. Açılmayacak dereceye ulaşan kronik sinüzit içinse ameliyatla tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Ağır sinüzit vakalarında veya düzensiz ilaç kullanımından sonra sinüzitlerin tekrar etme riski vardır. Bu nedenle hastanın sürekli takip edilmesi gerekir ve ameliyat sonrasında veya ameliyatsız olarak ilaçla tedavi yöntemlerinde uyması gereken kuralları ihmal etmemesine özen gösterilmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir