Şifalı Otların Sağlıklı Yaşam Üzerindeki Etkileri

Aslında ezelden beri var olan ve asırladır bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan şifalı otlar şimdilerde insanlar ve şifalı bitki uzmanları tarafından yeniden keşfedildi ve ülkemizde yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Aslında tabi ki faydalı ancak her bitki her hastalığa iyi gelmediği gibi, yan etkiler de söz konusu olabilir. Bu yüzden kafamıza göre bitki kullanmamalıyız. Peki, hangi bitki hangi hastalığa iyi gelir ve nasıl kullanmalıyız? Bu alanda ciddi araştırmalar yapmış ve eğitim almış şifalı bitki uzmanları ülkemizde bulunmaktadır. Önce hastalığınızın doktor tarafından tahlil ve teşhis edilmesi gerekir. Vücudun hassas durumları, alerjik fonksiyonları da tespit edilmelidir.

Tüm bu durumlar kontrol altına alındıktan sonra uzmanınızın size vereceği bitki kurlarını güvene kullanmaya başlayabilirsiniz. Günlük hayatta bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan bitkileri kendimiz de bir uzmana gerek kalmadan kullanabiliriz. Örneğin biraz sakinleşmek için ılık bir papatya çayı veya mide arılarını azaltmak için nane kürleri yapabilirsiniz. Vücudun bağışıklık sisteminin gelişmesi için ve formu korumak için yeşil çay ise herkesin rahatlıkla kullanabileceği şifalı bitkilerdir. Hiçbir zaman bu çayları her gün tüketmemelisiniz. Haftada birkaç defa yeterli olacaktır.şifalı otlar ile sağlıklı yaşam, şifalı otların sağlığa etkileri, şifalı otlar nelerdirGünlük hayatımızı kolaylaştıracak mucizevi bitkiler;

Örneğin antibiyotik niteliği taşıyan artemisa annua kanamaları da durdurma özeliğine sahiptir. Kış ayları geldi ve vücudun bağışıklık sistemi savunmaya ihtiyaç duyuyor. Acı pelin otu öksürük ve soğuk algınlığı için kullanabileceğiniz şifalı otlar arasında yer alıyor. Yemeklerinizde hoş koku ve lezzeti artıracak tarhun otu ile aynı zamanda sindiriminiz hızlanacaktır. Eklem ağrısı çekenler ve migren sorunu yaşayanlar krizantem otu kullanabilir. Özelikle B12 düşük olan kişilerde halsizlik, uyku hali ve ciddi unutkanlık baş gösterir. O halde hep kimyasal ilaçlara bağlı kalmadan B12 eksikliğini karakafes otu ile tamamlayabilirsiniz. Çağın hastalığı sinir ve stres ise her hastalığı tetikleyici bir etkiye sahiptir. Sağlığınız için stresten uzak durun ve melissa çayı için. Bu bitkileri doğal halleri ile evde hazırlayarak içmeniz en doğrusudur. Tablet halinde satılan bitki haplarını kesinlikle hayatınıza sokmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir