Samsung’tan Giyilebilir Teknoloji Gelişmeleri

      Qualcomm’dan bağımsız bir hale gelmeye geçtiğimiz her gün daha fazla yaklaşan Samsung, farklı alanlardaki çalışmalarında yeni gelişmelere imza atıyor. Akıllı telefonlarda kullanılan ve kendi uygulama işlemcisini geliştirmiş olan şirket, çok yakında grafik performanslarıyla da elini yükseltecekmiş gibi görünüyor. Ayrıca şirket, Qualcomm’un yeni gözdesi halinde olan giyilebilir ürün pazarında da rakibini epey zorlayacak gibi görünüyor. Güney Koreli elektronik devi Samsung, Exynos 7 Dual 7270 işlemcisi için geniş ölçekli üretimlere başladığını duyurdu. Samsung, söz konusu olan çift çekirdekli işlemcisiyle ilk olarak giyilebilir ürünlere ve özellikle de akıllı saatlere ulaşmayı amaçlamaktadır. Qualcomm ise Snapdragon Wear ile birlikte benzer bir hedef etrafında hareket etmektedir.samsung giyilebilir teknoloji, giyilebilir teknoloji gelişmeleri, giyilebilir teknoloji nedirSamsung’un Yeni İşlemcisi: Exynos 7 Dual 7270

      İşlemci üreticileri, yalnızca giyilebilir ürünlere özel yonga üretimlerine henüz başlamış durumdalar. İlk nesil akıllı saatlerin ise önemli bir kısmında biraz özelleştirme yapılarak ve hız düşürükerek Snapdragon 200 ya da 400 yongalara yer verilmiştir. Geçtiğimiz aylarda ise Qualcomm giyilebilir ürün pazarı için oldukça ciddi bir yaklaşım benimseyerek Snapdragon Wear işlemcilerini ortaya çıkarmıştı. Şimdi ise Samsung benzer bir yolu izlemeye devam ediyor ancak Güney Kore devi işlerini biraz daha büyüterek ilerliyor. Giyilebilir ürünler için hazırlanan Exynos 7270 işlemcide bazı ağırsıklet özelliklere ve bazı ilklere yer veriliyor. Samsung, giyilebilir ürünler için yeni işlemcisinin 14nm FinFET süreciyle üretilmiş ilk işlemci olmasına dikkatleri çekiyor. Snapdragon 820 benzeri mobil telefon işlemcilerinin üretimi için de aynı süreç uygulanmaya devam ediyor. Bu teknolojiyle birlikte güç tüketimi artırılmadan performansın yükseltilmesi de sağlanmış oluyor. Samsung’un yeni işlemcisi Wi-Fi, konum, LTE, FM radyo gibi tam donanımlı ilk giyilebilir sistem üstü yongası olması konusunda da dikkatleri üzerinde toplamayı hedefliyor.

Bu İşlemci İlk Olarak Nerde Kullanılacak?

       Exynos 7270 iki Cortex-A53 çekirdeğiyle, Cortex-A7 çekirdeğe sahip Snapdragon Wear 2100 karşısında büyük bir avantaj kazanıyor. Samsung’un yeni yongasını ilk olarak hangi ürünlerde kullanacağı konusunda ise bir ipucu verilmedi. Bu konudaki detayların 2017 başlarında MWC ya da CES tarafından kamuoyuna sunulması bekleniyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir