Sağlıklı Gece Atıştırmalıkları Nelerdir?

Gece öğünleri hoş karşılanmasa da, erken akşam yemekleri yemekten sonra acıkmanıza neden olabilir. Gece atıştırmalarının kilo kontrolünü zorlaştırdığı ve kilo vermeyi engellediği de bir gerçektir. Saat yaklaştığı halde aşırı aç hissediyorsanız ve uykuya dalmada güçlük çekiyorsanız, beslenme uzmanları tarafından onaylanmış sağlıklı besinler tüketerek çözüm bulabilirsiniz. Kilo almanızı engelleyen ve tok hissetmenizi sağlayan bu düşük kalorili yiyecekleri bilmek, gece açlık krizlerini önlemeye yardımcı olabilir. Aslında araştırmalar, yatmadan önce yediğiniz bazı yiyeceklerin de sağlıklı ve rahat uyumanıza yardımcı olacağını gösteriyor. Birçoğu protein ve sağlıklı yağlar içeren bu besinlerle yaşam kalitenizi artırabilirsiniz.sağlıklı atıştırmalıklar neler, gece neler atıştırılır, gece neler yenilir

Sağlıklı bir gece atıştırmalığı için öneriler;

  1. Yoğurt… Zengin bir kalsiyum kaynağı olan yoğurt, içerdiği protein ve kazein nedeniyle oldukça sağlıklı bir alternatiftir. Geceleri bir şeyler yeme isteği duyuyorsanız, 2 yemek kaşığı yoğurt yeseniz bile bu dürtünün aniden azaldığını göreceksiniz. Kemik güçlendirici yoğurt da rahat uyumanıza yardımcı olacaktır. Mümkünse tükettiğiniz yoğurdun sade olmasına özen gösterin.
  2. Kabak çekirdeği… Triptofan açısından zengin olan kabak çekirdeği, magnezyum içeriği ile size kaliteli bir uyku sağlar. Özellikle kuru üzüm ve taze meyve gibi karbonhidratlarla birleştiğinde uykunuza olumlu etki yapar. Ortalama olarak 28 gram kabak çekirdeği 146 kcal içerir.
  3. Sıcak tahıllar … Yulaf ezmesi gibi sıcak ve tam tahıllar, sağlıklı kahvaltı yemeklerinin yanı sıra gece atıştırmalıklarıdır. Tarçın, fındık, kuru meyve, sütle pişirilmiş arpa ve tam tahıllı pirinç de bir gecede yenebilir. Melatoninin doğal kaynaklarından olan yulaf, arpa ve pirinç sıcak tahıllar olarak sınıflandırılır. Gece yemek isterseniz, biraz su ile ısıtmanız yeterli.
  4. Goji Berries… Turta olarak da bilinen kırmızı-turuncu meyveler antioksidan içerir. Rahat uyumanıza yardımcı olacak melatonin de içeren goji meyvelerinden yapılan sağlıklı bir gece atıştırması olduğunu söyleyebiliriz.
  5. Antep Fıstığı… Antep fıstığı, diğer kuruyemişlere göre daha fazla melatonin içerir ve sağlıklı uyku hayalleri kuranlar için ideal bir atıştırmalıktır. Yüksek kalorili içeriğinin yanı sıra, çok fazla tüketilebilecek kuruyemiş alımınızı da kontrol etmeniz gerekir. Ortalama 28 gram antep fıstığı, 160 kalori ve 6.5 mg. melatonin içerir.
  6. Kivi… Kalori açısından zararsız denebilecek kivi oldukça besleyici bir yapıya sahiptir. 1 kivi ortalama 45 kcal, 2,5 gram lif ve günlük C vitamini değerinin ’ını içerir. C vitamini açısından zengin olan kivi, vücudu rahatlatan ve gevşeten bir meyve olduğu için sağlıklı bir gece atıştırmasıdır. iştah.
  7. Yumurtalar… Genellikle sağlıklı kahvaltılarda rastladığımız yumurta, kalorisi düşük ve lif oranı yüksek olduğu için sağlıklı bir gece atıştırmalığı alternatiflerinden biridir. İyi bir protein kaynağı olan yumurta, pratik bir şekilde hazırlanırsa tercih edilebilir. Bir büyük yumurta ortalama 72 kcal içerir. Bir yumurta ortalama 6 gram protein içerir.
  8. Kraker ve Peynir… Geceleri sizi uyanık tutan açlıktan kurtulmanın bir başka yolu da tam tahıllı kraker ve peynir ikilisidir. Bu formül ile protein dengesini sağlayacak ve kan şekerini normalleştireceksiniz. Sağlıklı karbonhidrat ve proteinlerden oluşan bu atıştırmalık, içerdiği triptofan ile beyni etkiler, bu sayede çok daha rahat uyuyabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir