Sabahları Mide Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Yalnızca mide ağrısı değil vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen ağrılar çeşitli rahatsızlıkların sinyali olarak kabul edilmelidir. Fakat bazı durumlarda ağrılar yorucu bir egzersiz, ters bir duruş ya da ağır bir yemek gibi basit nedenlerle görülebiliyor. Genellikle sabahları kendini daha çok belli eden mide ağrısının sebeplerinden bazıları hazımsızlık ve gaz sıkıntısı ilk sıralarda gösterilmekle beraber çölyak hastalığı, irritabl bağırsak sendromu ile laktoz intoleransı bu mide ağrısına yol açıyor. Tekrarlayan ve şiddetlenen mide ağrısı için doktora görünmeniz gerekmektedir.

Hazımsızlık ile Gaz Problemi: Mide ağrısının en yaygın nedeni ise ağır bir yemek sonrası yaşanan hazımsızlık ve gazın olmasıdır. Eğer ki, akşam yemeğini geç bir saate yediyseniz hazımsızlık sabaha sarar ve bu mide ağrılarına ya da kramplara yol açmaktadır. Gaz siz uyurken midenizde birikir ve hareketsizlikten dolayı vücuttan atılması zorlaştığı için şişlik ve ya mide ağrısıyla uyanmanıza sebep olabilir. Bu tip mide ağrılarını önlemenin en basit yolu son yemeğiniz ile yatma saatiniz arasında en az 3 saat bırakılmalıdır.mide ağrısı nedenler, sabah hissedilen mide ağrısı, sabah mide ağrısı oluşumu

İrritabl Bağırsak Sendromunun Etkisi: İrritabl bağırsak sendromu genel olarak sindirime yardımcı kaslarda yaşanan sorunlar ile iltihaplar nedeniyle görülen bir sindirim problemidir. IBS bulunan kişiler yemeklerden sonra ve ya sabahları ya da günün herhangi bir saatinde kramp, karın ağrısı ve hazımsızlık yaşanır. Stres ile uykusuzluk IBS belirtilerini şiddetlendirmektedir.

Yoğun Ağrının Oluşması: Mide ağrısı şiddetli ya da lokalize ise başka bir hastalığın belirtisi olma ihtimali yüksektir. Mesela, ağrı midenizin sağ alt kısmında yoğunlaşıyorsa ağrının nedeni apandisittir. Bu tip ağrılar yaklaşık 1-2 saat içinde kendiliğinde geçmiyorsa ve sıklıkla tekrarlanıyorsa kısa süre içinde doktora gitmelisiniz.

Sindirim Problemleri: Sabahları mide ağrısının bir diğer nedeni ise vücudun belirli bazı gıdalara verdiği tepki yaptığı bu gıdaları sindirmekte zorlandığındandır. Örneğin; çölyak rahatsızlığı glüten içeren gıdaların tüketilmesini zorlaştırıyor. Aynı şekilde laktoz intoleransı mide kramplarına ve gaza neden olur. Bu rahatsızlıklar doğru beslenme programıyla önemli oranda engellenmesi mümkündür.

Dikkat Edilmesi Gerekenler Durumlar: Yalnızca mide ağrınız varsa bu büyük ihtimalle sindirim sorunları nedeniyle görülmektedir. Ancak bölgesel ve ya şiddetli ağrılar yaşıyorsanız ya da mide ağrısına vücudun su toplaması, kızarıklık ya da ateşle birlikte görülüyorsa doktora görünülmelidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir