Promosyonun bir işletme için önemi nedir?

Promosyonlar bir işletme için oldukça önemlidir. Özellikle yeni açılan işletmeler için kendilerini tanıtmak adına oldukça etkilidir. Tüketiciyi teşvik eder ve ürünlere yönlendirir. Bu yüzden işletmeler müşteri kazanmak ve müşteri tutmak için promosyonu her zaman ön planda tutarlar. Promosyondan kastımız nedir peki? Promosyonlar bir işletme veya bir firmanın insanları teşvik etmek için ürünlerin yanında ücretsiz olarak verdiği ürünlerdir. Bu ürünler rakip işletme ile rekabet içinde olan bir işletmeyi tercih sebebi kılar. İki şirket rekabet içinde ise ya promosyon dahilinde ürünlerine indirim yaparlar ya da ürünlerinin yanında ücretsiz bir şekilde ürün verirler. Promosyon ürünleri ise genellikle şapka, eldiven, atkı, bere gibi ürünler olur.promosyon ürünleri, işletme için promosyonların faydaları, promosyon ürünlerinin faydaları nedir

Promosyon ticaretin en önemli araçlarındandır. İşletmenin marka imajını belirleyen bu promosyonlar işletmeler arasında ki rekabet için oldukça önemlidir. Promosyonlu ürünlere halk daha çok ilgi gösterir ve o ürünlere yönelirler bu da satışı artırır. Bu yüzden bir işletme yeni açıldığı zaman çoğunlukla promosyona yönelir. Kalitesini kanıtlamak için halkı teşvik eder bir nevi. Bu da aynı alanda ki işletmeler arasında rekabette öne çıkarır. İşletmeler indirim olarak da promosyonu kullanırlar. Promosyon ürünlerde belirli bir ölçüde indirim yaparak insanları ikna ve teşvike yönlendirirler. Çoğu sektörde bu promosyon olayını görebiliriz. Eğitim, giyim, aksesuar, otomobil gibi daha binlerce sektörde promosyon kullanılır.

Mevsimlere Göre Promosyon Ürünleri Nelerdir?

Promosyonlar insanları bir ürüne ikna edebilmek, cezp etmek için firmaların, şirketlerin kullandığı bir nevi hediyelerdir. İnsanlar promosyonları görerek o ürünlere yönelirler. Mesela iki kola markasından birisi kola satarken yanında promosyon olarak bir ürün verdiği zaman insanlar promosyon verilen ürüne yönelirler. Bu promosyonlar mevsimden mevsime göre değişir. Mesela kış günlerinde promosyon olarak atkı, eldiven veya bere verilebilir.  Yaz günlerinde ise bu promosyon ürünleri değişir. Güneşten korunmak amaçlı şapka verilebilir ya da deniz için kullanılacak ürünler tercih edilebilir. Bu promosyonların çeşitliliği arttıkça insanlar daha çok o ürünlere yönelecektir.

Promosyonlar ikna özelliği dışında bilgilendirilmek içinde kullanılır. Örneğin bir firma yeni bir ürün çıkardığı zaman onun deneme ürünü gibi halka dağılıtılır. Halk ürünü kullanmadan önce deneme ürününden bilgi sahibi olabilir. Çok çeşitli promosyon şekilleri vardır. Satılan ürün yanında promosyon ürünü verilebilir ya da yeni bir ürün çıkarılmadan önce promosyon olarak dağıtabilir. Bu promosyon ürünleri şirketlerin marka değerini gösterirler. Promosyonlar poster veya pankartlar şeklinde de tüketicilere verilir. Promosyonlar genel olarak tüketiciyi cezbeden ve onları ürün için ikna eden ürünlerdir. Yine bir örnek vermek gerekirse iki pizza şirketinin rekabetinde bir pizza şirketi 1 büyük boy pizza alana promosyon olarak orta boy pizza verdiği zaman insanlar promosyon verilen şirkete yönelecektir ve oradan pizza yiyecektir. Kısacası promosyonlar insanları ürünlere teşvik eder.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir