Papatyanın Saça Faydaları

Ülkemizde genellikle saç rengini açmak için kullanılan papatya suyu aynı zamanda saç dökülmesine karşı ve zayıflayan saçları güçlendirmek için de geleneksel olarak kullanılır. Papatyanın saça faydaları arasında doğal bir parlaklık kazandırmasını, kepeğin önlenmesine ve yok edilmesine yardımcı olabileceğini, saçların genel olarak daha sağlıklı görünmesini sağlamasını, huzursuz saç derisini yatıştırır. Fakat papatya alerjisinin yaygın olduğunu unutmayın ve saçlarınızda kullanmadan önce elinizin üst kısmına sürün ve alerjik reaksiyon olup olmadığını görmek için 12-24 saat arası bekletiniz. Dünya genelinde ılıman bölgelerde doğal olarak yetişen papatya özellikle çay formunda sakinleştirici bir bitki olarak kullanılıyor. Papatya çiçeğinin sarı olan merkezi bitkinin pek çok faydasının geldiği kısımdır. Papatya suyu aynı zamanda tahriş olmuş, iltihaplı cildin tedavisinde de kullanılmaktadır.papatya ile saç bakımı, papatyanın saça faydaları, saç bakımında papatya

Papatya Suyuyla Saç Bakımı

Papatya suyu hazırlamak için bir tencere kaynamış iyi suya bir avuç dolusu papatya atılmalı ve 20 dakika kadar bekletiniz. Daha sonra süzün ve suyun oda sıcaklığında soğumasını beklemelisiniz. Saçlarınızı yıkadıktan sonra hazırladığınız papatya suyunu saçlarınıza ve saç derinize uygulayın. Saçlarınızı durulamadan banyodan çıkınca havluyla kurutunuz.

Önemli: Papatya suyu kullandıktan sonra güneşe çıkarsanız saç renginizin açılacağını unutmayınız.

Papatya suyunu sivilce ve akne gibi cilt sorunları içinde kullanılabilir. Yumuşatıcı, cildi rahatlatıcı ve iltihap önleyici özelliği ile sivilce görünümünün azalmasına ve cildin daha pürüzsüz görünmesine katkıda bulunur.

Papatyanın Olası Yan Etkileri

Yukarı da belirttiğimiz gibi papatyayı ya da diğer bitkisel ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

  • Papatya alerjiye yol açabilir ya da alerjik bünyeye sahip olan kişilerde istenmeyen etkilere neden olabilir. Bu anlamda da papatya tüketimine dikkat edilmelidir.
  • Bir takım faydalar için kullanacağınız bitkisel ürünler, istenmeyen yan etkilere yol açabilir. Örneğin, papatya uykulu olmanıza neden olabilir. Bu nedenle araba kullanacaksanız ya da bir makine kullanacaksanız papatya tüketimine dikkat etmelisiniz.
  • Hamilelikte papatya önerilmemektedir. Çünkü düşüğe yol açabileceği söylenmektedir.
  • Kısacası bu ve bunun gibi yan etkileri olabileceği için kullanım öncesi mutlaka doktorunuza danışmanız gerek
  • Kan incelticiler kullanan kişilerin de papatya tüketmesi önerilmemektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir