Pankreas Kanseri Neden Hızlı Yayılıyor

Her ülkede oldukça yaygınlık gösteren kanser türleri her yıl içine bir yenisini katarak daha büyük bir ilerleme göstermektedir. Pankreas kanseri de bu kanser çeşitlerinden biri olmaktadır. Pankreas vücudumuzda midenin arkasında bulunan salgılama işlevinde ve vücuda giren şeker, yağ, karbonhidrat dengesini sağlayan organımızdır. Vücut şeker dengesini ve diğer dengelerin sağlanmasında yardımcı olan pankreas kan yolu ile bütün vücutta dolanan şeker, yağ ve diğer moleküllerin yayılmasına yardımcı olur. Bu sırada pankreas kanseri de kan yolu ile bütün vücudu kan yolları ile sarabilir ve hızla yayılan bir kanser haline gelebilmektedir. Genellikle 50 ila 80 li yaşlar arasında görülen pankreas kanseri artık kanser yaş ortalaması düştüğü için her yaştan insanlarda ve özellikle erkeklerde daha fazla görülmektedir.Pankreas kanserinin nedenleri, pankreas kanserinin yayılma sebebi, pankreas kanserinin yayılma hızı

Kanser son yıllarda oldukça artış gösteren ve ölümlere neden olan bir hastalık olmaktadır. Zamanla bütün hücreleri tahrip eden ve giderek yok etmeye çalışan kanser hücreleri sağlık sistemini çökerterek bütün vücudu sarmaktadır. Vücut tamamıyla kanserli hücrelerin etkisi altına girdiğinde halsiz, güçsüz, bir etki yaratır ve doktor yardımına ihtiyaç duyan bir hale getirmektedir. Oldukça büyük bir oranda görülen kanser pankreas kanserinin daha hızlı yayılması ile kanser oranları daha fazla artış gösterir. Erkeklerin üzerinde daha fazla yoğunluk gösteren pankreas çoklukla görülen ve tedavisi oldukça zahmetli bir kanser çeşididir.

 Pankreas kanseri genellikle vücutta hangi alanlara yayılma gösterir ise o bölgelerde öncelikle araştırması yapılan bir kanserdir. Araştırma oldukça geniş kapsamlı yapılır. Kan testi, MR, tomografi, renkli röntgen, vücuda verilen maddeler dahilinde de kanserli hücrelerin yayılmış olan alanlarını görerek tanı konulmaktadır. Kanserli hücre tespit edildikten sonra hangi safhada ise ona göre bir tedavi şekli uygulanmaktadır. Kemoterapi, radyoterapi, ,ilaç tedavileri eşliğinde savaşılan pankreas kanseri tedavi şekli oldukça zor olan ve kötü sonuçlara hazırlıklı olunması gereken bir kanser türü olmaktadır. Kanser türleri genellikle korkulan hastalıklardır. Kanser ilk olarak erken teşhis edildiğinde hastanın kurtulma payı oldukça yüksek bir ihtimal olmaktadır. 2.ve 3. evrede iseler daha fazla uğraşım sonucu tedaviye yanıt almak zor olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir