Otogaz Servisleri Ne İş Yapar?

Araç kullananlar için LPG’nin icat edildiği gün bir miattır. Benzinden ağzı yanan birçok sürücü LPG’nin sunduğu nimetlerden faydalanmanın keyfini rahatlıkla yaşamaktadırlar. Otogaz kullanıcılarına iyi bir hizmet sunmak ise otogaz servislerinin birincil amacı ve görevidir. Bu servislerde yapılabilecek işlemlerden bahsetmek gerekirse bu işlemleri şu şekilde açıklamak mümkündür:Otogaz servisleri araçta bulunan ateşleme sisteminin kontrolü için başvurulabilecek ilk yerdir. Ateşleme sistemindeki bujilerin ve buji hortumlarının kontrolünü servisler yapmaktadır. Ateşleme sisteminde bulunan bujilerdeki tırnak aralıklarının olması gereken oranda olup olmadığına bakarlar ve gerekli görüldüğü takdirde bakımını yaparlar. Bunun yanı sıra aracın avans kontrolünün de yapılması servislerin yaptığı işlemlerden biridir. Ayrıca aracın distribütörü içinde bulunan platinlerin aralıkların da kontrol edilmesi gerekmektedir ve bu aralıkların normal derecede olup olmadığına bakılır.otogaz servislerinin görevleri, otogaz servisleri ne yapar, otogaz servislerinde yapılan bakımlar

Otogaz servisleri araçta bulunan yakıt sistemini de kontrol ederler. Yakıt sisteminde bakılması gereken ilk şeylerden biri karbüratördür. Karbüratörün temizlenmesi önemli bir durumdur. Ayrıca karbüratör ayarının da normal olup olmadığı kontrol edilmeli ve normal değilse karbüratör ayarı düzeltilmelidir. Yakıt sistemi kontrol edilirken hava filtresine de bakılması gerekmektedir. Hava filtresi kirli ise temizlenmesi veya filtre çok eskimişse yenisi takılır.Otogaz servisleri bir aracın benzinli sistemden LPG’li sisteme dönüşümünü de yaparlar. Aracın benzin sisteminden LPG sistemine dönüşümü yapıldıktan sonra araçta yapılması gereken bazı kontroller vardır. Servisler bu kontrolleri de yapmakla görevlidirler.

LPG’li bir araca belli zaman dilimlerinde bazı bakımlardan geçmesi gerekmektedir. Bu bakım işlemlerini de otogaz servisleri gerçekleştirir. Servislerin verdiği bakım hizmetleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Servisler buji kontrolünü ve değişimini yapar.
  • Regülatörün yağ alımı ve ayarı servisler tarafından kontrol edilir.
  • Regülatörün sökülmesi işlemi ve temizliği servisler tarafından yapılır.
  • Servisler regülatörün tamir takımı değişimini de yapar.
  • Servisler aracın motor bakımını yapar.
  • Hava filtresinin temizliği ve değişimi servisler tarafından yapılır.
  • Servisler aracın gaz sistemini kontrol eder (Hortumların kontrol edilmesi, yağ boşaltılması, yedek parça değişimi vb.)
  • Gaz ayarı da servisler tarafından sunulan hizmetlerden biridir. Bunun yanı sıra gaz filtresini de kontrol ederler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir