Kurye Çeşitleri Nelerdir?

Kurye, firmalar için sorunsuz teslimat yapmayı hedefleyen ve kendi arasında birçok dağıtım alanına ayrılan sektördür. Kuryeciliğin ve çeşitlerinin aslında bu den dar alana sığdığını söylemek doğru olmaz. Çünkü kurye çeşitleri; yaya, taşıtlı ve kiralık gibi birçok alana ayrılmıştır. Ülkemizde araba veya motorların daha çok kullanımda olduğunu varsayarsak, bu çeşitliliğin büyük dilimini taşıtlı kuryeler oluşturduğunu ve aklımıza bu yüzden ilk gelen çeşidin bu olduğunu söyleyebiliriz.kurye çeşitleri, kaç tür kurye var, hangi kurye türleri bulunmaktadır

Taşıtlı kuryeler, genelde il ve ilçe gibi uzun mesafelerde yaygınlık göstermektedir. Diğer kurye çeşitlerine karşı, müşteri ve firma açısından daha çabuk bir teslimat sağlamaktadır. Özellikle istanbul gibi büyük illerdeki trafik, taşıtlı kuryelerinde kendi içinde motorlu ve arabalı olarak, teslimatta kolaylık sağlaması açısından arasında ayrılmasına sebep olmuştur.

Her büyük firmaların maddi anlamda kaynak sağlaması olası gözükmemektedir. Bu yüzden yaya ve özellikle en çok tercih edilen kiralama kurye sistemi firmalara cazip gelmektedir. Özellikle kısa mesafelerde firmalar açısından az masraflı olması, firma kâr marjını üst seviyelere taşımakta ve yaya kurye kullanımını yaygınlaştırmaktadır. Tüketiciler veya kuryeden herhangi bir şey bekleyenler için ise bu seçenek pek olumlu karşılanmaz. Daha erken gelmesi beklenen kuryenin biraz daha gecikmesi çileden çıkarıcı bir unsurdur.

Kiralama kuryeler ise daha az risk sağlamayı düşünen kurum ve kuruluşlar tarafından tercih edilir. Bir yere yollanacak ürün için yeni bir kurye sektörü yaratmak, bu tarz firmaların risk ve maddi giderini arttırmaktadır. Bu firmalara ve daha büyük şirketlere hizmet edebilmek için fırsat sektörünün yarattığı bu kurye çeşidi bir anlamda başka bir kazanç kapısı doğurmuştur.

Pizzacıların veya diğer satış için teslimat sağlayanların lügatımıza kurye diye geçmiş olmaları ise bu çeşitlilik arasında tam bir muammadır.  Kurye çeşitliliği sağlamaktadır ancak kuryelerin kurumsal ve teslimatı satış odaklı yapmadığını bildiğimiz için bunlara tam olarak kuryedir diyememekteyiz.

İşte tüm bu kurye çeşitliliğin asıl amacı, bizlere kaliteli ve hızlı bir hizmet sağlamak bu yönde piyasayı yönlendirmektir. Teslimatın zor ve meşakkatli bir iş olduğu düzende yaşıyorsak, büyük bir ticari işletmemiz varsa artık çıkarlarımız doğrultusunda bu çeşitliliği tercih edebiliriz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir