KOSGEB Kredi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Ülkemizde bulunan işletmelerin rekabet seviyelerini artırılması için ve kurumlaşma ve Ar-Ge gibi benzer konular arasında bir çekişme oluşturup işletmelerin gelişimine katkı sağlamak amacıyla KOSGEB kurulmuştur. Amacı doğrultusunda ilerlemektedir. KOSGEB’e kayıt yaptırmak için tek yapmanız gereken KOSGEB anasayfasında yer alan E-KOBİ butonuna basarak KOSGEB’i seçerek kayıt olmanız gerekmektedir. Ardından KOSGEB’e İlk Başvuru seçeneğine tıklayıp kayıt işleminiz gerçekleşecektir.   Bu kayıt sonrasında yapmış olduğunuz kayıt işleminin onaylanmasını bekleyeceksiniz. Yapmış olduğunuz başvuru kabul edildiği zaman yapmanız gereken yapmak istediğiniz iş hakkında bir plan yapmanız. Yardım almak istediğiniz de daha önce KOSGEB kredisi almış insanlardan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca iş planı hazırlayan şirketler de bulunmaktadır. Bu şirketler belirli bir para karşılığında sizlere yardımcı olabilirler. Yardım alma konusunda çok dikkatli olmanız gerekmektedir. Aksi takdir de KOSGEB kredi başvurunu red edebilir. Kobi kredisi şartları arasında girişimcilerin sorun yaşadığı noktadır. KOSGEB kredi başvurusu için gerekli evraklar;kosgeb kredi hesabı, kosgebten hibe alma, kosgebden kredi alma

  • KOSGEB veri tabanına kayıt başvurusu yapılması gerekmektedir (kosgeb.gov.tr)
  • Sanatkârlar ve esnaflar TESK’e bağlı olan esnaf odası kayıt belgesi almaları gerekmektedir
  • İşletmenin SGK borcu olmamasına ve yapılandırıldığına dair belge bulunmalıdır
  • Vergi borcu olmamasına ve yapılandırıldığına dair belge bulunmalıdır
  • TESK’e Bağlı olan esnaf odalarına kayıt belgesi olmalıdır
  • TESK tarafından verilmesi gerek kapasite raporu
  • Sanatkârlar ve esnaf sicil tasdiknamesi bulunmalıdır
  • Bankamız standart belge ve bilgiler bulunmalıdır.

Yukarıda belirtilmiş olan maddelerin bulunması gerekmektedir. Bu belgeler olmadan kredi işlemleriniz tamamlanmaz.

KOSGEB Hibe Kredi

Gelişen bankacılık sektörü ve hızla ilerlemekte olan devlet destekleri sayesinde yatırım yapmak isteyen herkese sermaye bulmak artık kolaylaştı. Tek yapmanız gereken iyi bir iş fikrine sahip olmanız ve fikri paraya dönüştürebilecek bir iş girişiminde teşviklerden yararlanabilir. Pek çok banka da kobilere yarar sağlamak amaçlı faizli veya faizsiz kobi kredisi vermektedir. Fakat bu kredi seçenekleri arasında en avantajlısı KOSGEB’in vermiş olduğu kredi seçeneğidir.  Devlet tarafından yeni istihdam ve yatırım alanları kurmak için 30.000 bin TL karşılıksız hibe kredi alma imkânı sunmaktadır. Fakat almış olduğunuz para miktarı sizin yapacağınız işlere yeterli gelmezse uzun vadeli ve faizsiz kobi kredisi alma sansınız olacaktır. Verilecek olan kredi miktarı hafife alınacak miktarda değildir. Kullanmış olduğunuz kredi sizi sıkıntıya sokmayacak şekildedir. Uzun vadeli ödeme seçenekleri ile uygun miktarlar ödeme yapacaksınız.

Devlet Destekli Hibe Kredisi

Türkiye de Avrupa birliği uyum süreci ile birlikte kullanılan hibe kredileri desteğinden yararlanmak oldukça kolaylaştı. Tek yapması gereken ne iş yapacağının planını kafasında belirlemek daha sonra onaya sunması gerekecek. Yapmış olduğu plan onaylanmış ise hibe kredisi direk verilmektedir. Bu tip avantajlardan yararlanmak isteyen genç girişimlerin tek yapması gereken yapacakları işin planını belirlemek olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir