KOAH’TA Nefes Aldıran Tedaviler

Global Hastalık Yükü (GBD) çalışmasına göre, her yıl dünya çapında yaklaşık 3 milyon insan KOAH nedeniyle ölüyor. Bugün dünyadaki üçüncü önde gelen ölüm nedenidir. Tabii bu kadar önemli bir sorunun halk sağlığı açısından erken teşhis ve tedavisi büyük önem taşıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Kemal Tahaoğlu paylaştı. Dr. Tahaoğlu, KOAH’ın önlenebileceğini vurgulayarak tanı ve tedavi sürecinde son zamanlarda neler yapıldığını anlatıyor.koah nedir, koah neden olur, koah tedavileri

ERKEK HASTALIĞI DEĞİL!

KOAH, yani kronik obstrüktif akciğer hastalığı … Hava yollarının ve akciğerlerin zararlı gazlara ve partiküllere, özellikle sigara dumanına artan kronik mikrobiyal olmayan enflamatuar tepkisi ile ilişkili bir hastalık. Aşamalı, kalıcı hava akışı kısıtlamasıyla karakterize edilen yaygın, önlenebilir ve tedavi edilebilir bir sorundur. Toplumda bir erkek hastalığı olarak algılansa da bu inanç, sigara içmenin kadınlar arasında yaygınlaşmasıyla geçerliliğini yitirmeye başlamıştır. Sigara içmek gibi yaş da artık kadınlarda daha yaygın olan KOAH gelişimi için önemli bir risk faktörüdür. 40 yaşın üzerinde daha sık görüldüğünü söyleyebiliriz. Tabii ki, KOAH’ın ana nedeni tütün kullanımıdır (sigara, pipo, puro, nargile gibi); Genetik yatkınlık, çevresel faktörlere maruz kalma, organik / inorganik mesleki toz ve kimyasallara maruz kalma, hava kirliliği ve kentsel yaşam da KOAH nedenleridir.

KOAH BELİRTİLERİ

Kronik öksürük, balgam ve nefes darlığı gördüğümüz en yaygın semptomlardır. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde yorgunluk, iştahsızlık ve kilo kaybı görülür.

Haftada birkaç kez öksürürseniz.

Haftada birkaç kez balgamınız varsa.

– Nefes alış verişiniz akranlarınızdan daha dar ise,

40 yaşın üzerindesin

Uzun süre sigara içtiyseniz veya sigara içtiyseniz, KOAH gelişme olasılığınızın daha yüksek olduğunu unutmayın.

EN DOĞRU TANI İÇİN …

Göğüs hastalıkları uzmanları, tıbbi geçmişi ve akciğer fonksiyon testlerini kapsamlı bir şekilde gözden geçirerek kolaylıkla doğru teşhisi koyabilirler. Solunum fonksiyon testleri KOAH tanısında önemli bir testtir. Bu testler olmadan KOAH teşhisinin birçok hatası olabilir. Ancak çok önemli bir nokta var; Akciğer fonksiyon testleri, cihazların düzenli olarak izlendiği ve kalibre edildiği köklü laboratuvarlarda iyi eğitimli teknisyenler tarafından yapılmalıdır.

KOAH’ın ciddiyeti, hasta şikayetlerini ölçen KOAH Değerlendirme Testi, KOAH Kontrol Listesi (öksürük, balgam üretimi, dağlara ve merdivenlere tırmanma yeteneği) gibi sorulara verilen yanıtlar değerlendirilerek belirlenebilir. Ancak en sık kullanılan yöntem solunum fonksiyon testleri kullanılarak ölçülen değerlerdir. Bu değerler için hastalık; I-Hafif, II-Orta, III-Ağır ve IV-Çok Ağır olarak sınıflandırılır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir