Kinoa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Kinoa, Güney Amerika’da And Dağları’nda yetişen bir bitkidir. Bu bitki tahıl değildir. Fakat tahıl olarak kullanılmaktadır. Uzun yıllar önce o bölgenin yerlisi tarafından en önemli besin kaynağı olarak kabul edilmiştir. Son zamanlarda ise değeri yeni keşfedilmiştir ve popüler olmuştur. Bu değerli bitki NASA tarafından astronotların besin kaynaklarını karşılamaları için kullanılmıştır. Aynı zamanda da 2013 yılı Kinoa yılı olarak kabul edilmiştir. Kinoanın görüntüsü tahıla oldukça benzemektedir fakat kinoa bir tahıl değil otsu bir bitkidir. Ispanakgiller familyasına aittir. Kinoanın besleyici ve eti yaprakları vardır. Açan çiçekleri zengin besin kaynağı olan tohumlara dönüşür. Bu küçük kısımlar kinoanın tüketilen kısmıdır. Su ve gübre problemi olmadan her türlü topraklarda üretilebilen bir besin olması nedeni ile alternatif bir yiyecek olarak gündeme gelmiştir. Kinoa tohumu yüksek miktarda vitamin ve mineral içerir. Kinoa tohumunda A, B, C, D, K vitaminleri bulunur. Bunlara rağmen kinoanın içeriğinde kolesterol yoktur.kinoa nedir, kinoa nasıl yetiştirilir, kinoa fiyatı ne kadar

Kinoa ekimi yapılırken bitkinin çiçeklenme zamanını 35 dereceyi geçmeyecek bir zamana denk gelmesini sağlamak ve hesaplamak gerekmekte fayda olacaktır. Kinoa bitkisi ortalama olarak iki ve üç ay sonra çiçeklenmeye başlamaktadır. 35 dereceyi geçen durumlarda tane tutumlarında sıkıntı oluşabilmektedir. Kinoa aynı zamanda makineli hasat için uygun bir bitkidir. Özellikle sulu koşullarda ve yağışlı sezonlarda aynı anda olgunlaşmamış olabilirler.

Aynı zamanda kinoa bitkisinin ülkemizde pazarlama ile ilgili hiçbir sorunu yoktur. Gün geçtikçe dünya çapında ve ülkemiz çapında giderek ilgi ve talep artmaktadır.

Kinoa Fiyatı Ne Kadardır?  

  • 450 gr beyaz kinoa fiyatı 20 ve 35 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir.
  • 400 gr kinoa unu fiyatı 25 ve 35 Türk Lirası arasında değişiklik göstermektedir.
  • 500 gr kırmızı kinoa fiyatı 30 Türk Lirası civarındadır.
  • 500 gr siyah kinoa fiyatı 30 Türk Lirası civarındadır.

Doğal içecek olarak, form çayları, 3 renk kinoa bir arada gibi çeşitli türde ürünler piyasaya sürülmüştür. Bu ürünlerin fiyatları markasına göre değişiklik göstermekle birlikte ürüne talep arttıkça, ürün çeşitliliğinde artış yaşanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir