Kene ilaçlama

Kan emerek beslenen haşere türleri arasında bulunan ve Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının en yaygın vektörü olan kene, doğrudan ölüme neden olabilen virüs ile ciddi tehdit oluşturmaktadır. Özellikle ağaçlık alanlarda yaşayan ve hayvanlar ile insanların kanını emerek beslenen kenelerden kurtulmak için ilaçlama yaptırmak şarttır. 0,3 ile 0,5 mm arasında bulunan keneler, kan emdikçe vücut hacmini arttıra bildiği gibi, beslenme oranı doğrultusunda yumurta bırakır. Bir üremede 1500 ile 10 bin arası yumurta bırakabilen bu haşerelere karşı önlem oluşturabilmek için bahusus yaz döneminden önce kene ilaçlama yaptırmak gereklidir. Sıvı ilaçlar kullanılarak yapılabilen uygulamalarda kullanılan ilaçların etkili olması ve uygulama yapılan tüm alanlara nüfuz edebilmesini sağlamak son derece önemlidir.

Kene ile mücadele için daha çok açık alanlarda uygulama yapılmaktadır. Üreme dönemleri ilkbahar ayları olan bu haşereler, canlı vücudunda çiftleştikten sonra, dişi kenenin kan emmeye devam etmesi ve emdiği kana paralel olarak yumurta bırakması yoluyla hızlı bir şekilde yayılır. Ağaç kenarları ya da taş altlarına yumurta bırakan keneler, çok uygun ortamda çok hızlı yayıldığı gibi bu haşerelerden hangisinin zehirli olup hangisinin olmadığını ayırt edebilmek bireysel şekilde mümkün olmamaktadır. Zehirli keneler, birkaç gün içerisinde ölüme neden olabilecek düzeyde etki gösterirken, zehirsiz keneler vücutta alerjik reaksiyonlara ve enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Kenelerden kurtulmak için açık alanlara yapılan ilaçlamalarda kullanılan ilaçların sağlıksal sorunlara sebep olmayacak içerikte olması son derece önemlidir. Kalitesiz ilaçlar kullanılarak yapılan uygulamalar, keneleri yok edemeyeceği gibi ciddi sağlık problemlerine de neden olabilir. Bu nedenle kene mücadelesi için kullanılacak ilaçların kalitesine ve sağlık bakanlığından onaylı olmasına dikkat edilmelidir. Kene sokması, insan ya da hayvan derisini delerek kenenin virüsü kana taşıması yoluyla gerçekleştiği gibi, kısa sürede tüm vücuda yayılarak, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığına neden olmaktadır.

Kene sokması durumunda acil olarak doktora başvurmak gereklidir. Bununla birlikte, kenenin ısırdığı yere kesinlikle müdahale edilmemeli ve kene vücuttan çıkarılmaya çalışılmamalıdır. Kene ısırması, virüsün canlıya bulaşmasına neden olduğu gibi kenenin başının deri içerisinde kalması, ölüme neden olabilir.

Hayati düzeyde önem taşıyan kene ile mücadele için başta açık alanlar olmak üzere bu haşerelerin görüldüğü bölgelerde kene ilaçlaması yapılması ve sağlık bakanlığı tarafından onaylı olan ilaçlama servisleri tarafından yardım alınması şarttır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir