Kavrulma İzleri Nasıl Geçmektedir?

Kavrulma izleri bazen ütü sıcaklığından bazense yanan sobanın ısısından bazen de sıcak bir tencereden kaynaklanmaktadır. Bu izler kimi zaman halıda, kimi zaman en sevdiğiniz koltuğun üzerindeki kumaşta kimi zamanda iş kıyafetinizde meydana gelmektedir. Kavrulma izleri genellikle boraks ve su karışımı ile kolayca geçirebiliyor. Bunun için ¼ ölçek kadar boraksla 4 ölçek kadar da suyu iyice karıştırınız. Daha sonra bu karışım ile kavrulan bölgeyi hafifçe ıslatın ve sonrasında bölgeyi bol su ile durulayınız. kavrulma izi niye oluşur, kıyafetlerde oluşan kavrulma izleri, kavrulma izlerini giderme

Kavrulma İzleri ile Temizleme Yolları

  • Kavrulmadan oluşan izlerini tamamen temizlemenin bir diğer yolu da ¼ kadar gliserin ile 2 ölçek kadar soğuk su ve ¼ kadar da boraksı çok iyi bir şekilde karıştırınız. Sonra karışımı lekeli bölgeye sürünüz. Uygulama sonrasında her 5 dakikada bir kumaşı hafifçe yoğurmalısınız. Bu şekilde beş dakikada bir kumaşı yoğurarak en az yarım saat kadar kumaşın karışımı iyice emmesini sağlayınız. Yarım saat sonra kumaşı her zaman yıkadığınız gibi yıkamalısınız.
  • Kavrulmuş olan bölgeyi arındırmak için temiz bir bezi peroksit solüsyon ile iyice ıslatın ve sonrasından kavrulma izinin hemen üzerine bu bezi iyice bastırınız.
  • Halı üzerindeki kavrulma izlerini geçirmek için bazı durumlarda kavrulan bölgeye sadece krem tartar sürmek bile yeterli olabiliyor. Daha sonra yedirme ve yıkama işlemini yukarıdaki gibi uygulamalısınız.
  • Eğer ki, halıdaki kavrulma izi bir türlü çıkmıyor ise o zaman hasarlı bölgeyi biraz hidrojen peroksit yardımı ile iyice silmeliyiz. Sonrasında kavrulma bölgesine su ile hafif bir şekilde vurarak soğuk su ile iyice durulayınız. Bölgenin tamamen kurumasını bekleyin ve halıyı elektrik süpürgesi ile iyice süpürmelisiniz.
  • Bilhassa kumaş üzerindeki kavrulma izi yeni ise hemen susuz el temizleyicisini bölgeye uygulamanız yeterli olur. Ya da isterseniz hasarlı bölgeyi soda ile ıslatın ve sonrasında temiz kâğıt havlular yardımı ile iyice emdirmelisiniz.
  • Kumaştaki izi temizlemenin bir diğer yolu da büyükçe bir soğanı ikiye kesmek ve kavrulmuş bölgede soğanı iyice gezdirmelisiniz. Sonrasında bu bölgeyi soğuk suda bir süre bekletin ve kumaşın kuruması için asınınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir