KANSER OLMA İHTİMALİNİZ VAR MI?

Kanser hastalığı son yılların en çok yaşanan hastalıklardan biridir. Kanser hastalığı nedeniyle hayatını kaybeden pek çok insan bulunmaktadır. Durum böyle olunca her yıl kanser için tedavi yöntemleri araştırılmakta ve tedavi ile iyileştirme sağlanmaya çalışılmaktadır. Birçok kanser tipi bulunmakta ve aslında her kanser tipinin ortak belirtileri ortaya çıkmaktadır. Her sağlık kurumu kanser konusunda erken teşhisin hayat kurtardığını kabul etmektedir. Erken teşhis için kanser belirtileri iyi bilinilmeli ve küçük olan problemlerden dahi bir yola çıkılmalıdır. Hastaneye ağırlaşmış şekilde gelen kanser hastaları aslında çok sağlıklı olduklarını şimdiye kadar hiç problem yaşamadıklarını belirtmiştir. Doktora gitmeye ihtiyaç duymayacak kadar normal gördükleri olayların kanser belirtisini olduğunu bilmediklerini belirtmişlerdir.kanser

Bu hastalar genellikle belirtileri hiçe sayan doktordan kaçınan hastalıkları yok sayan kişilerdir. Asıl korkulması gereken unsur kanser veya doktor değil bilgisizlik olmalıdır. Kanser hastalığı 7 den 70’e her yaşta başa gelebilecek hastalıklardan biridir. Bu hastalık her yaştaki insanın başına gelebileceği gibi %77 oranında 55 yaşından büyük olanlarda daha sık rastlanmaktadır. Milyonlarca insan kanser hastalığına yakalanmakta ve kurtulmaktadır. Kanser hastalığı belirtileri hakkında bilgi sahibi olmamız kansere karşı en büyük siperimiz olacaktır. Bundan dolayı belirtilecek noktalara dikkat etmeli ve küçükte olsa herhangi bir rahatsızlığı umursamama yoluna gitmemek gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse cildinizde yıllardır sizinle bulunan bir beninizde herhangi bir kanama veya  renk değişikliği gibi anormallikler melanoma denilen bir kanser tipinin habercisi olacaktır. Bu kanser tipinde erken teşhis sağlanırsa tedavi ile %100 kurtulma şansı bulunur. Eğer erken değil de ilerlemiş hale gelirse bu durumda hastanın tedavi şansı oldukça fazla azalır. Aynı şekilde meme kanserinde doktor muayenesi veya mamografi (Özel bir teknik ile meme filmi) sayesinde anlaşılmakta ve eğer küçük bir parça ise kolaylıkla alınmaktadır. Meme kanserinde erken teşhis sağlanamayıp büyüdüğü taktirde memenin alınması yoluna gidilmektedir. Kanser belirtileri bilinmesi sayesinde meme kanserinde erken teşhis ile kurtulma yüzde 90 kadar büyük bir rakamdır.
Bu örneklerden de anlaşılacağı gibi kanser ile ilgili ufakta olsa bütün belirtilerinin bilinerek erken teşhis sağlanması hayat kurtarmaktadır. İşte genel ve özel olarak bilinen bütün belirtiler.

 • Genel Kanser Belirtileri:

Öncelikle bilmeniz gereken bir unsur bulunmaktadır. Genel kanser belirtileri bir kanser belirtisi olabileceği gibi başka birçok hastalığın daha belirtisi olabilmektedir. Bu yüzden panik yapmanızı gerektirecek bir durum yok. Bu genel özelliklerinin bilmenizi gerektiren durum ise kanserin tek bir nedeninin olabileceğinin aklınızda bulunması ve dikkate almanız gerektiğidir.

 • Açıklanamayan Kilo Kayıpları:

Hastaların kanser olma durumları söz konusu olduğunda istemsiz ve açıklanamayan bir anda ortaya çıkan kilo kayıpları meydana gelmektedir. 5 kilo ve daha fazla kaybeden hasta akciğer pankreas mide ve yemek borusu kanseri gibi pek çok hastalığa yakalanmış olabilir.

 • Ateş Rahatsızlığı:

Kanser hastalığında en yaygın belirtilerden biridir. Hastalığın ilk evrelerinde ortaya çıkar. Kanserin bağışıklık sistemini etkilemesi ile veya tedavi sırasında ortaya çıkabilmektedir. Az sıklıkla rastlanan bir lenf bezi kanseri olan “Hondkin Hastalığı” ‘ında da ilk işaret olabilmektedir.

 • Halsizlik Yaşama:

Özellikle uzun süreli kanser tiplerinde kan kaybıyla seyrederek ortaya çıkan bir belirtidir. En çok bağırsak ve mide kanserlerinde bir bulgu niteliği taşımaktadır.

 • Ağrılar Yaşama:

Bu belirti daha çok kemik ve testis kanserlerinin ilk belirtisi olarak görülmektedir. Daha çok ilerleyen evrelerde tümörün sinire uyguladığı bası ile ortaya çıkmaktadır.

 • Deri Değişiklikleri:

Deri değişiklikleri denilince akla direk deri kanseri gelmektedir. Yalnız bu belirtiler sadece deri kanserinde değil özellikle iç organlarda oluşan tümörlerde deride kızarma sarılık kanama aşırı kıllanma belirti olarak görülmektedir.

 • Özel Kanser Belirtileri:

Aşağıda belirteceğimiz durumlarda direk olarak bir hastaneye başvurmanız gerekmektedir. Bu belirtiler aslında kanserin en etkin belirtileri olabilmektedir. Bu belirtileri yaşıyorsanız hastaneye giderek erkenden tanı veya tedavi işlemlerine başlamanız yararlı olacaktır.

 • Bağırsak ve mesane alışkanlıklarında yaşanan değişiklikler:

Tuvalet sıklığınızda veya tuvaletinizde yaşayacağınız değişiklerde yani uzun süre yaşanılan kabızlık ishal dışkı boyutunun değişmesi bağırsak kanserinin belirtisidir. Ayrıca idrar sıklığının artması veya azalması idrarın çıkarken acı vermesi ve idrarda kanamaların olması ise mesane veya prostat kanserinin habercisi olabilecektir.

 • Deride ortaya çıkan deformasyonlar:

Deri kanserlerinin ilk belirtisi yaralanma sırasında ortaya çıkan kanın durmaması veya yaranın iyileşmemesi olabilmektedir. Ağız içinde oluşacak bir yara veya sigara ve içki kullananların deri kanserinin belirtisi olabilmektedir. Yine penis ve vajinada ortaya çıkan yaralarda bir belirti olabilmektedir.

 • Daha önceden olmayan akıntı veya kanamalar:

Akciğer kanserlerinin bir belirtisi de balgamda oluşacak bir kanama olabilmektedir. Dışkıda bir kanama yaşanıyorsa bu bağırsak kanserinin habercisi olabilir. Vajinada nedensiz çıkan kanamalar vajina kanserinin belirtisidir. İdrarda bir kanama yaşanıyorsa buda mesane ve böbrek kanserinin belirtisi olabilmektedir. Meme başından akan bir akıntı da meme kanserinin belirtisi olabilmektedir.

 • Vücudun bazı bölümlerine meydana gelen alışılmadık kitle veya şişkinlik:

Birçok kanser dışarıdan elle hissedilebilmektedir. Özellikle meme testis lenf bezleri gibi yumuşak dokularda bu durum geçerlidir.

 • Sindirim bozukluğu ve yutkunmada zorlanma:

Bu belirti genellikle başka tür hastalıklarda görülse de yemek borusu yutak ve mide kanserinin de belirtisi olabilmektedir.

 • Ben ve siğillerde oluşan değişiklikler:

Ben veya siğillerinizde renk değişikliği şekil değişikliği veya büyüme hissederseniz direk olarak doktora başvurmalısınız.
Hiç bitmeyen öksürükler veya ses kısıklığı:
10 günden fazla süren öksürük akciğer kanserinin ses kısıklığı ise gırtlak kanserinin belirtisi olabilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir