Kanser Deşifresi Nasıl Yapılır?

Kanser hastalığının tedavisi için birçok farklı uygulama ve tedavi yöntemi geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bazı kanser türleri geçmişe oranla insan sağlığı açısında büyük bir risk oluşturmamaktadır ancak hala ölümcül kategoride kabul edilen birçok kanser hastalığı türü de mevcuttur. Kanser hastalığı; gelişim gösterdiği dokuda bulunan vücut hücrelerinin, anormal derecede büyüyerek kanser tümörlerine yani halk arasında bilinen ismi ile urlara dönüşmesine neden olur. Vücudun kendi hücrelerinin DNA yapısında bir bozulmaya neden olması ve bu hücrelerin bu denli büyüyerek tümörlere dönüşmesi, bilim adamlarının nedeni üzerinde yaptığı tüm araştırmalara rağmen bilinmemektedir. Bilim adamları vücudun kendi hücrelerinin neden bu şekilde büyüyerek tümör oluşturduğuna dair tahminleri, bağışıklık sisteminin vücut genelini korumak için bu tür bir davranış içerisinde girdiği yönünde birleşmektedir.kanser deşifresi, kanser tedavisi, kanser tanısı koyma

Kanser hastalığının bazı türleri 20 yıl öncesine kadar insanları korkuturken, modern bilimin yaptığı araştırmalar sayesinde günümüzde büyük oranda tedavi edilebilmektedir. Meme kanser veya prostat kanseri gibi geçmişin korkulan kanser hastalığı türlerinde uygulanan tedavilerin başarı oranı, günümüzde %90′lara gelmektedir. Bir kanser hastalığının ölümcül kategoride sayılması için bu kanser hastalığının tedavisinin uygulandığı hastaların, tedavi sonrasında geçen ilk 5 yıl içerisinde hayatının kaybetme oranına bakılır. 5 yıllık süre sonunda tedavi gördüğü halde hayatını kaybeden insanların oranı yüksekse, bu kanser hastalığı türü ölümcül olarak kabul edilir. Örneğin en tehlikeli ve ölümcül kanser türlerinden biri olarak kabul edilen akciğer kanserini bu açıdan incelediğimizde; akciğer kanserine yakalandıktan sonra tedavi olduğu halde ilk 5 yıl içerisinde hayatını kaybeden insanların oranı %85′tir. Prostat kanserinde bu oranın %10′dan düşük olduğu düşünülürse, akciğer kanserinde görülen yaklaşık %85′lik ölüm oranı bu kanser türünün ölümcül kanser türleri kategorisinde anılmasına neden olur.

Bilim adamlarının uyguladığı tedavi yöntemlerinin başarısı görüldüğü üzere bazı kanser hastalığı türlerinde maalesef ölüm oranını azaltamamaktadır. Kanser hastalığının tedavisi için insanların yapabileceği en faydalı şey, kanser hastalıklarından korunmak için gerekenleri yapmasıdır. Kanser hastalığına yakalandıktan sonra tedavi olmaktansa, kanser hastalığına hiç yakalanmamak çok daha sağlıklı ve mantıklı bir tedavi yöntemi olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir