Kan Uyuşmazlığının Sonuçları Neler Olabilir?

Kan uyuşmazlığı anne ve karnındaki bebeğin kan gruplarının belli koşullar altında birbiriyle uyuşmadığı zamanlarda karşımıza çıkan çok ciddi rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Zira kan uyuşmazlığı sonucunda ise anne karnındaki bebeğin ölümüyle yahut ciddi gelişim problemleriyle karşılaşmak mümkün olabiliyor. Özellikle de annenin Rh negatif kan grubuna sahipken bebeğin Rh pozitif kan grubunda olması bu sorunu tetiklemekte ve gerekli önlemlerin alınmasını mecburi kılmaktadır. Sizlere kan uyuşmazlığının sonuçları ve ya engellemek için yapılması gerekenler konusunda detayları yazımızda bulabilirsiniz.kan uyuşmazlığı, kan uyuşmazlığı nedenleri, kan uyuşmazlığı sonuçları

Annenin kan grubunun Rh negatif olması durumunda ve bebek Rh pozitif olduğunda maalesef ki, annenin bağışıklık sistemi bebeği bir yabancı zararlı madde olarak algılanıyor ve antikorların bebeğin kan hücreleriyle mücadele içerisine girmesi daha kendini savunmaktan aciz durumda olan bebeği negatif şekilde etkiler. İlk bebekte her ne kadar da annenin bedeninde gerekli antikorlar mevcut olmadığından bir sorunla karşılaşmak çok küçük bir ihtimal olsa dahi ilk hamileliğin ardından ikinci hamilelik de kan uyuşmazlığını doğuracak şekilde gerçekleşirse bebeğin neredeyse hiç doğum şansı kalmayacaktır. Bu duruma karşı alınabilecek tıbbi önlemler de mevcuttur. Doğru bir şekilde gereken bu önlemlerin alınabilmesi için ise doktorunuzun sizin ile eşinizin kan grubu hakkında bilgi sahibi olması ve bu konuda gerekenleri yapması gerekmektedir. Bazen annelerin doktor kontrolüne gitmemeleri yahut negatif kan grubuna sahip olmaları konusunda doktorlarını yeteri kadar bilgilendirmemeleri yüzünden önlemlerin alınması da imkansız hale gelebilir.

İndirektcoombs adı verilen test ile negatif kan grubuna sahip olan anneler üzerinde gebeliğin başlarında uygulanır ve böylelikle annenin bebeğe karşı bir savaş verip vermeyeceği tespit edilmektedir. Eğer ki, uyuşmazlık tespit edilirse bu test her ay gerçekleştirilerek devam edilir ve yirmi sekizinci haftada koruma iğneleri anneye yapılarak bebeğin başına gelebilecek bu talihsizlik engellenebilir. İkinci çocuğunu doğurmak isteyen anneler ise biraz daha titiz davranmaları gerekmektedir. İlk çocuk doğduktan sonra ise en geç yetmiş iki saat içerisinde hiperimmünglobulin iğnesi yapılarak annenin bebeğe karşı duyarlılık geliştirmesi önemlilik arz etmektedir. Aksi taktirde bu sürenin aşıldığı durumlarda ikinci gebeliklerde uyuşmazlık sorunları üstesinden gelinemez hale gelebilir ve böylelikle herhangi bir müdahale şansı da kalmaz. Kan uyuşmazlığı tanısı koyulan ilk gebeliği biten annelerin kesinlikle bu adımı gözden kaçırmamaları gerektiğini söylenebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir