Kadınlar İle Erkeklerin Kalpleri Arasındaki Farklar

Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki kadın ve erkeklerin kalplerinde farklılık var. Kadın kalbinin damarları erkeğe göre daha incedir. Daha hassas ve daralmaya meyilli olan kadın kalbi de daha küçüktür. Bu nedenle, bir kriz sırasında daha savunmasızdır. Kalp hastalığı genellikle bir erkek hastalığı olarak kabul edilse de, 40 yaş üstü kadınların %50’si kardiyovasküler hastalıktan ölmektedir. Uzmanlar, erkek ve kadın kalp yapıları arasında birçok farklılık olduğunu savunurken, kadın kalbine daha fazla fiziksel dikkat gösterilmesi gerektiğini de savunuyorlar. Erkeklerde göğüs ağrısı ile kardiyovasküler hastalık ortaya çıkarken, kadınlarda göğüs ağrısı ile birlikte nefes darlığı, terleme, mide bulantısı, yorgunluk, bayılma, çene ağrısı, hazımsızlık gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Ülkemizde 45-75 yaş arası kişilerin kalp ve damar hastalıklarından öldüğü, erkeklerde – binde 8, kadınlarda – binde 4,3 olduğu tespit edilmiştir. Son 20 yılda kalp damar hastalıklarından ölen erkeklerin sayısında azalma olurken, kadınlarda artış oldu.kadınlar ile erkeklerin kalpleri, kadın kalbi, erkek kalbi

Bir kadının kalbi ile bir erkeğin kalbi arasındaki 12 fark;

 1. Boyut farkı… Bir erkeğin kalbi ortalama 118 gram olmasına rağmen, bir kadının kalbi yaklaşık 60 gramdır. Bir kadının kalbi bir erkeğinkinden daha küçüktür.
 2. Yapı farklılıkları… Erkeklerde kalbin yapısını oluşturan damarların kalın olmasına rağmen kadınlarda kalpteki damarların oldukça ince olduğu ileri sürülmektedir. Gerekirse ince damarlar daha karmaşık müdahaleye neden olur.
 3. Çalışmadaki farklılıklar… Kadınlarda kalp kapakçıklarının yapısı daha gevşek. Kalp kapak hastalığı ve buna bağlı çarpıntı kadınlarda daha sık görülür.
 4. Dayanıklılık Farkı… Duygusal olarak daha yumuşak olduğunu bildiğimiz kadın kalbi, fiziksel olarak da daha hassastır. Kadınlarda kalpteki ince damarların daralması ve kalpten kaynaklanan göğüs ağrısı daha sık görülür.
 5. Teşhis farkı… Kadının kalbindeki damar ve sinir hastalıklarını tespit etmek erkeğe göre daha zordur. Bir kadının kalp şikayetleri varsa, tüm şüpheli ve risk faktörleri dikkate alınarak ileri testler yapılmalıdır.
 6. Kriz Sonrası Müdahaledeki Farklılıklar … Kalp krizinden sonra bir kadının kalbi yaralanmaya karşı savunmasızdır. Bu nedenle, kadınlar arasında kriz sonrası ölüm oranı daha yüksektir.
 7. Belirtiler farklıdır… Kalp hastalığında kadın ve erkeğin kalbinde farklı belirtiler görülebilir. Erkeklerde göğüs ağrısı ve kadınlarda göğüs ağrısı ile birlikte birçok farklı semptom vardır.
 8. Atım farkı… Kadın ve erkek kalp atışlarının sıklığı farklıdır. Bir kadının kalbi dakikada 78 ila 82 atış yaparken, erkeklerin kalbi dakikada 70 ila 72 atış yapar. Bu, kadınların nefes darlığı ve çarpıntıdan daha fazla şikayet etmelerinin nedeni olarak görülüyor.
 9. Yan etkilere duyarlılık farkı… Alınan ilaçlara bağlı olarak vücutta oluşan yan etkilerde farklılık vardır. Kadınların kalpleri yan etkilere daha duyarlıyken erkeklerin kalpleri daha dirençlidir. Bu gibi durumlarda, kadın kalbinin ritminin ihlali daha yaygındır.
 10. Kanın pıhtılaşmasındaki farklılıklar… Doğum kontrol hapları ve sigara içtikten sonra kadınların kalpleri pıhtılaşmaya daha yatkındır. Erkek kalbindeki kan akışı, damarları daha geniş olduğu için daha rahattır.
 11. Direnç Farkı… Kadınların kalpleri aslında erkeklerinkinden daha dayanıklıdır. Ancak menopoz sonrası kadınlarda bu durum değişmektedir.
 12. Test sonuçlarında farklılık… Kalp damar hastalıkları şikayeti ile doktora başvurulursa, kadınların kalbini etkileyen damar hastalıkları genellikle damarı daha fazla etkiler. Bu durumda yapılan tetkiklerde hastalığın tespiti zorlaşır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir