Kabakulak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kabakulak, tükürük bezlerinin iltihaplanması ile karakterize akut viral bir enfeksiyondur. Bu genellikle komplikasyonsuz gider. En sık görülen komplikasyon, meninks ve beyin iltihabı olan meningoensefalittir.

Hastalık, bir salgın olasılığı ve testis enfeksiyonu (orşit ve ooforit), menenjit ve işitme kaybı gibi komplikasyonları nedeniyle önemli olmaya devam etmektedir. Kabakulak, genellikle okul çağındaki çocuklarda görülen bulaşıcı bir viral hastalıktır.kabakulak, kabakulak belirtisi, kabakulak belirtileri nelerdir

Hastalık için en yaygın yaş 5-9 yıldır. MMR aşısı hastalığı önler. Kabakulak olan kişiler, bulaşmayı önlemek için tümörün başlangıcından sonra dokuz gün boyunca diğerlerinden uzak durmalıdır.

Kabakulakta işitme kaybı gibi ciddi sorunlar çok nadirdir. Virüs, klinik hastalığın başlangıcından itibaren 2 hafta içinde idrarla atılır. Bir süre sonra hastalık kendiliğinden geçer. Günümüzde hastalık, çocukluk döneminde yapılan kabakulak aşısı sayesinde tüm dünyada büyük ölçüde önlenmektedir.

Nasıl bulaşır;

Kabakulak enfeksiyon, öksürük ve solunum yolu yoluyla yayılır. Bu durumdaki kişiler tarafından gözlük, çatal bıçak takımı vb. Kişisel eşyalarla da bulaşabilir.

Kabakulak hastaları, tükürük bezlerinin şişmesinden yedi gün öncesinden dokuz gün sonrasına kadar başkalarına bulaştırabilir.

Hastalık, semptomların başlamasından 2 gün önce ve 4 gün sonra en bulaşıcıdır. Aşılanmamış ve daha önce kabakulak geçirmemiş herkes risk altındadır.

Tedavi yöntemleri

Kabakulak tedavisi yoktur. Tedavi, şikayetleri gidermeyi amaçlamaktadır; basit ağrı kesiciler ağrıyı ve ateşi azaltabilir. Hasta tadamaz ancak acı, ekşi, tatlı ve tuzlu tatlardan kaçınılmalıdır. Ağrı kesiciler reçete edilebilir ve dinlenmek gerekir.

Şişmiş bezlere yapılan sıcak ve soğuk kompres ağrıyı hafifletebilir. Hastalık 5-6 gün içinde ve en geç 1 hafta sonra kendiliğinden geçer. Kabakulak hastaları, tümörün başlamasından sonraki dokuz gün boyunca çocuk bakımına, okullara ve işyerlerine gitmemelidir.

Kabakulak hastaları genellikle hastalığı bulaştırmazlar. Belirti ve semptomların ortaya çıkmasından yaklaşık beş gün sonra işe veya okula güvenle dönebilirler.

Kabakulak salgılarını tutan bir virüs olduğu için ensefalite (beyin iltihabı, vakaların% 20’sinde pankreas iltihabı) neden olabilir.

Bu, testislerde ve yumurtalıklarda orşit adı verilen bir enfeksiyona neden olabilir. Orşit, kısırlığa yol açabilen ciddi bir durumdur. Bu nedenle bu hastalıklar ortaya çıktığında tedavi edilmelidir.

Kabakulak hastası şiddetli kusma, şiddetli baş ağrısı, karın ağrısı, yumurtalık ödemi, kızarıklık, ağrı varsa, acil bir doktora başvurmalısınız. Çocuğunuzda kabakulak varsa ve bir doktora ilk danıştıktan sonra, aşağıdaki semptomları yakından izlemelisiniz:

39 ° C ve üzeri sıcaklık

Yeme veya içme sorunları

Karışıklık veya yönelim bozukluğu

Karın ağrısı

Erkeklerde testislerde ağrı ve şişlik

Kabakulak aşısını ne zaman yaptırmalısınız?

Ülkemizde kabakulak aşısı üçlü aşı ile 12. ayın sonunda ve ilkokul 1. sınıfta yapılmaktadır. Bu aşı, kızamık, kızamıkçık ve kabakulağa karşı korur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir