İshale Ne İyi Geliyor?

İshal olan kişilerde bağırsak hareketleri hızlanmaktadır. Bu sebeple bu dönemde özellikle bağırsak hareketlerini yavaşlatıcı ürünlere başvurunuz. Tüketebileceğiniz ürünler arasında ise; pirinç lapası, yağsız beyaz peynir, tuzlu krakerler, haşlanmış patates, kızarmış ekmek, siyah çay, muz ve elma yer alıyor. Bununla birlikte su tüketimi de ihmal etmeyiniz. Çünkü bu dönemde vücut su kaybeder ve günde en az 10 bardak suya ihtiyaç duyulur. Tabii bir yandan da uzak durmanız gereken besinler olur. Mesela; acı biber, yapay şekerler, yapay yağlar, kafein ile alkol ishal olmanız durumunda yemekten kaçınmanız gereken ürünler arasında yer alıyor. Hatta bu ürünlerin tüketilmesi sağlıklı bir bireyin ishale yakalanmasına da neden olmaktadır.ishale ne iyi gelir, ishalin sebepleri neler, ishali ne geçirirİshal Olmanız Durumunda Yapmanız Gerekenler

  • İshal olmanız durumunda vücudunuz içeriğinde şeker, tuz ile potasyum olabilen sıvıyı kaybediyor. Bu sebeple kaybedilen bu içeriklerin vücuda tekrar kazandırılması için bolca su içmeniz önem arz eder. Özellikle ishal olmanız durumunda dehidrasyon problemi yaşamamanız için de su içmeniz oldukça önemli ve suyunuzu bir anda içmek yerine ufak miktarlarda sık aralıklarla içmeniz gerekir. Dehidrasyonla başa çıkılması için kullanabileceğiniz diğer sıvılar arasında ise soda, rehidrasyon karışımları ile çeşitli aromalarda mineralli sular yer alıyor.
  • Burada dikkat edilmesi gereken ise tüketeceğiniz sıvının kafein içermiyor olmasıdır.
  • İshalle başa çıkabilmeniz için diyetinize de önem veriniz. Bu sebeple, günlük öğünlerinizde kızarmış tost ekmeği, makarna, pirinç, haşlanmış patates ve yumurta gibi besinlere ağırlık vermeniz gerekir. Normal diyetinize ise ishal probleminizin sona ermesinden 24 saat sonra başlayınız.
  • Bu dönemde neleri yenilmesi gerektiğine ve ne kadar neleri yememeniz gerektiği de oldukça mühimdir. Vücudunuz ishal ile savaşırken sakız, alkol, baharatlı yiyecekler, süt ve süt ürünlerinden uzak durmanız sizin için büyük önem taşır.
  • Doktorunuzun tavsiyesi ile alabileceğiniz bazı ilaçlar da ishal ile savaşmakta sizin için faydalı olur.
  • Papatya çayı ile siyah çay da ishale iyi gelen sıvılar arasında yer alıyor. Papatya çayı bağırsaklara iyi gelmesi ve kolonu rahatlatması sebebiyle, siyah çay ise tanen içerdiği ve bu sebeple de suyu vücudunuzda tutabildiği için ishalle savaşma sürecinde sizin için ideal sıvılar arasında yer alıyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir