İş Görüşmelerinde Tavrınız Nasıl Olmalı?

Üniversiteyi henüz bitirmiş çiçeği burnunda bir mezun ya da yıllardır iş arayan birisi olabilirsiniz. Her ne şekilde olursa olsun illaki iş arayışına girmişseniz yapacağınız görüşmelerde bazı şeylere dikkat etmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Eğer iş görüşmelerinde dikkat etmeniz gereken şeyleri bilir ve buna göre görüşmenin seyrini devam ettirirseniz emin olun işe kabul edilmeniz daha kolay olacaktır. Peki; iş görüşmesinde nelere dikkat edilmelidir?İş görüşmelerinde davranış, iş görüşmelerinde tavırlar nasıl olmalıdır, iş görüşme yaparken nelere dikkat edilmeliKendinize güvenin ama küstah olmayın

Özellikle köklü ve büyük şirketler kendine görevi konusunda güvenen elemanları severler. Eğer kendinize olan güveni karşı tarafa uygun bir şekilde aktarabilirseniz sizin daha iyi bir seçenek olduğunuza inanabilirler ve elemeyi yapan kişiler boş pozisyona sizi alabilirler. Ancak unutmamalısınız ki kendinize olan güveninizi karşı tarafa aktarırken küstahlık etmekten uzak durmalısınız. Küstah, kendini beğenmiş birisi gibi görünürseniz şirket içinde huzursuzluğa sebep olabileceğiniz ve takım arkadaşlarınız ile iyi ilişkiler kuramayacağınız için uygun bir aday olmanıza rağmen sizi tercih etmeyeceklerdir.

Şirket için gerekli olduğunuz izlenimi bırakın

Bir şirkete başvuracak ve orada işe girmeye çalışacaksanız bu maddeye mutlaka dikkat edin. Özellikle köklü şirketler bu maddeye çok dikkat ederler. İşe yeni birini alan işletmeler en uygun adayları seçmek ve ihtiyaçları olan kişilere açık pozisyonları teslim etmek isterler. Başvurduğunuz iş için mutlaka sizin seçilmeniz gerektiği ve sizin bu şirkette yer almanızın onlar için artı bir değer olduğu kanısını ortaya koyarsanız emin olun seçilme şansınız artacaktır.

Gelişime açık ve kolay uyum sağlayan biri olduğunuzu hissettirin

Hal, tavır ve konuşmalarınız ile iş görüşmesine gittiğinizde gelişime açık birisi olduğunuz izlenimi ortaya koymaya çalışın. Çünkü şirketlerin değişen pazara adapte olabilmeleri için zaman içinde çalışma şekillerini vb. değiştirmeleri gerekmektedir. Bu değişimler yaşandığında ayak uyduramayacak olan çalışanlar şirket için bir değer değil yük olacakları için bu tür elemanlar yerine gelişime ve eğitime açık elemanlar tercih edilmektedir. Kolay adapte olabilen ve eğitim ile gelişime açık olduğunuzu mülakatlarda ön plana çıkartabilirseniz iş görüşmeniz iyi sonuçlanacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir