İmplant nasıl takılır

Üst çene ve alt çenede farklılık gösterecek olan implantın kemiğe kaynama süreci farklı olmaktadır. Dişin kök formunu taklit edilerek uygulanan tedavi şekli dişin takılacak olan yerleri küçük oyuklarla açılarak vidaların yerleşmesi için ortam hazırlanarak uygulamaya başlanır. Bu boşluklara vidalar yerleştirilerek üzerine kapak şeklinde ki malzeme ile kapatılır ve hastanın mağdur olmaması için dişler tekrar üzerine konulur. Böylece implant diş tedavisi süresince istediğiniz gibi dişlerinizi kullanabilirsiniz. Yine de sert ve kabuklu yiyecekler yerine daha duru olan yiyecekleri yemeniz yararınıza olacaktır. İlk üç ay ya da hastanın ağız yapısının durumuna göre bu süre uzayabilir. Çekilen röntgenler ile vidaların diş etine kaynayıp kaynamadığı gözlemlenerek tedavi sürecine devam edilir. Lokal anestezi ile açılan diş eti açılarak genişletilir ve uygun olan diş yerleri hazırlanır. Görünen diş kökleri üzerine yapılacak olan esas dişler ölçüleri alınarak tasarlanır ve kökler üzerine uygulanır. Kullanımı son derece sağlıklı olan implantları ömür boyu kullanabilirisiniz. Önemli olan aşamaları atlarken ağız sağlığınıza son derece dikkat etmenizdir.  Çünkü açılan oyuklar geri kapatılsa da ağzımızın her zaman mikrop almaya uygun bir yapısı vardır.

İmplant yapılırken dikkat edilecek konular çok önemlidir. Kişinin sağlık durumu araştırılarak bu tedaviyi alıp alamayacağı belirlenir. Üst çenede çekim sonrası oluşan yeterli olmayan kemik sayısı implant tedavisini etkileyen koşullardır. Alt çenede ise özellikle kemik erimesi durumunun gözlemlenmesi bu tedavinin başlamasını engeller. Hastanın diyabet, tansiyon, kalp gibi risk oluşturabilecek hastalıklarda kontrollü olarak implant uygulanmalıdır. Ağız içi hijyenin önemli olduğu implant tedavilerinde vidalar takıldıktan sonra mutlaka hekiminizin verdiği önerilere kulak vererek tedavinizi sağlıklı bir şekilde tamamlamalısınız. Diğer diş tedavi seçeneklerine göre daha pahalı olan bu uygulama tedavi bitiminde size sağladığı kolaylıklarla verdiğiniz paraya değeceğini göreceksiniz. Sağlığınız için olabilecek bütün tedavi yöntemleri sizin için uygun olacaktır.

Dişlerimizin sağlığını korumak için çocuk yaşlarda düzenli fırçalayarak temizliğini yapmalıyız. İleriki yaşlarda flör eksikliğinden doğan diş bozuklukları dişlerinizin yapısını bozarak kullanımını zorlaştırmaktadır. İlerleyen hastalıklarımızla vücudumuz yıpranarak istediğiniz tedaviyi yaptırmakta zorlanabilirisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir