İlköğretim Çağında Çocuk Eğitimi

Unutulmamalıdır ki, eğitim bebek dünyaya geldiğinde başlamalıdır. Bir çocuğun doğru eğitilmesi için öncelikle anne ve baba kendini bu konuda eğitmeli ve bilinçli olmalıdır. Anne ve babanın çocuğun davranışlarına karşı her zaman aynı tepkileri vermesi ise çocuğun kavram kargaşası yaşamaması açısından son derece önemlidir.çocuk eğitimi, ilköğretim çağı çocuk eğitimi, ilköğretim çağında çocuklarda dikkat edilmesi gerekenler

  Çocuğunuz artık ilkokula başladıysa ve hayatının bu yeni döneminde ona nasıl davranmanız ve davranışlarına karşı hangi tepkiler vermeniz gerektiği ile ilgili kafanızda soru işaretleri varsa, bir uzmandan yardım almaktan asla çekinmemelisiniz. Aynı zamanda ulaşabileceğiniz her türlü kaynaktan da bu konu ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Bu dönemde çocuk eğitiminde dikkat edilmesi gereken konuların başında çocuğunuza ayıracağınız zaman ve ilgi gelmektedir. Unutmayın ki, çocuğunuzla zaman geçirmek, ona alacağınız pahalı bir hediyeden daha fazla mutlu edecektir çocuğunuzu! Çocuğunuz okuldan döndüğünde okulda gününün nasıl geçtiğini sorun ve onun size anlattıklarını gözlerinin içine bakarak dinleyin onu. İşten yorgun gelebilirsiniz ancak bilinmelidir ki, eve geldiğinizde ona ayıracağınız kaliteli bir yarım saat bile onunla ilgilenmenize yetecektir. Okula başlayan bir çocuğun eğitiminde diğer önemli bir konuda çocuğunuzun uykusunu yeterli olarak almasıdır. Ne yazık ki günümüzde çocuklar çok geç saatlere kadar oturmakta ve bilgisayar ile vakit geçirmektedir. Yapılan araştırmalar uykusunu iyi almayan çocukların daha agresif ve daha mutsuz olduklarını ortaya koymuştur. Bu yüzden çocuğunuzun her gün aynı saatte uyumasına çok özen gösterilmeli ve yeni okula başlayan bir çocuğun günde 10-12 saat arasında uyuması sağlanmalıdır. Ayrıca çocuğunuza ufak tefek ev içinde görevler vermeye başlanılmalıdır. Çocuğunuza yaşına uygun görevler vererek, görevini tamamladığında ona “aferin” ve ” teşekkür ederim” gibi cümleler ile karşılık verin. Bu çocuğunuzun özgüvenli olmasını sağlayacaktır ki, özgüveni yerinde olan bir çocuk okul hayatında da daha başarılı ve daha mutlu bir çocuk olacaktır. Aynı zamanda sorumluluk almayı da öğreneceğinden derslerini de zamanında yapmayı da öğrenecektir.

Uzmanlar ilkokula yeni başlayan çocuklar için eğer anne ve babalarının yeterli ilgi ve sevgilerini alırlarsa, bu alışma dönemlerini çok daha kolay atlatacaklarını ve okullarına daha kolay uyum sağlayacaklarını belirtmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir