Helal Gıda Markalarının İçeriği

Helal gıda markalarının içeriği hiç şüphesiz ürünün İslami uygunluk şartlarını içermektedir. Temel gıda maddelerinde ve ya zaten haram sayılar maddeler de bu içeriklere bakılmamaktadır. Ancak herkesin bildiği domuz eti ve domuzdan üretilen bir ürünün gıda da yer alıp almadığı helal gıda kapsamında değerlendirilmekte ve buna göre belgelendirilmektedir. Genel geçer birçok bilginin dışında elbette ki uygunluk açısından çok daha detaylı bir prosedür mevcuttur.helal gıda markaları, helal gıda içeriği, helal gıdaların içeriği nasıl

Gıdaların hammaddesinden başlayarak oluşan mamule kadar geçen işlemlerde İslami uygunluk şartları değerlendirilir. Bunlar ürünün içeriğinde; domuz eti ve domuzdan mamul ürün olmaması; ölü hayvan, etçil hayvan, avlanmış kuşlar olmaması, kan ve kandan yapılmış ürünler olmaması, uygunsuz kesilen hayvanlar, alkol ve sarhoş edici maddelerin olmaması ve Allah’ın dışında herhangi bir tanrı ismi ile kesilen hayvan olmaması ile bu madde içeriklerine temas dahi etmemiş olması maddelerini içermektedir.

Her Aşama Da Helal Gıda

Gıdalar bahsettiğimiz maddeler nezdinde helal gıda sınıflandırılması dahil olurken, temel gıda maddeleri olan ekmek ve su ile zaten haram sayılar alkol gibi gıdalar otomatik olarak sınıflandırma dışı sayılmaktadır. Helal gıda markalarının içeriği sadece gıda içerikleri ile de sınırlı değil. Sertifikayı alabilmek için firmaların üretim aşamasından paketlemeye ve depolamaya kadar olan tüm süreçleri denetlenmektedir. Bu denetlemelerde iyi hijyen uygulamaları (GHP), iyi üretim uygulamaları (GMP) ve HACCP şartlarının sağlanmış olması gerekmektedir. Helal gıda olarak piyasaya sunulan tüm gıdalar hem İslami hem de insani kriterlere uygunluğu dolayısıyla öncelikle Müslüman tüketiciye hitap etse de Müslüman olmayan tüketiciler tarafından da rağbet görmektedirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir