Hamileyken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bir insanın en güzel günlerinden bir tanesi çocuğunu kucağına aldığı gündür. Erkek ya da kadın olsun herkes çocuğunu kucağına aldığında hayatında önemli bir değişiklik olur. Elbette bu noktaya gelinceye kadar yani bir çocuğun dünyaya gelişine kadar yaşanan çok önemli bir evre vardır ki o da hamilelik evresidir. Bir anne çocuğunu ortalama 9 ay boyunca karnında taşır ve bu zorlu sürecin ardından canın bir can ortaya koyar ve çocuğunu dünyaya getirir. İşte bu zorlu süreçte hamile kadına karşı daha dikkatli davranılmalıdır. Çünkü o büyük bir görevi yerine getirmek üzere ağrılı, sancılı, uykusuz geceler geçirmeyi göze almış fedakar bir bireydir. Çevresindeki kişilerin hamile kadına karşı yaklaşımları çok önemlidir. Ancak bir diğer önemli olan şey ise hamile bir bayanın dikkat etmesi gereken şeylerdir. Çünkü hamile kadınların davranış ve tutumları çocuklarının sağlığını etkilemektedir. Bu nedenle hamilelik sürecinde hem hamile kadın hem de çevresi normalden daha dikkatli davranmalıdır.hamilelikte dikkat edilecekler, hamilelerin dikkat etmesi gerekenler

Hamileliğin başlaması ve biraz ilerlemesi ile aşerme dönemi ve duygusal dalgalanmalar başlar. Bu dönem başladığında hamile kadının aşermelerine olabildiğince önem verilmeli ve aşerdikleri kendisine yedirilmelidir. Bunun yanı sıra duygusal olarak dalgalanmalar yaşayan kadına ılımlı yaklaşılmalıdır. Vücut tekrardan bir yapılanma sürecine girdiğinden bir hamile kadın ergenlik çağındaki çocuğa benzer. Ergenlik döneminde nasıl ki bazı hormonların salgılanmaya başlaması ile bir takım sorunlar ortaya çıkıyorsa hamlelikte de aynı sorunlar yaşanmaktadır. Çünkü vücut daha önce alışık olmadığı bir şeye ayak uydurmak üzere kendini yeniden programlamaktadır ki bu zorlu bir süreçtir.

Tüm bunların yanı sıra hamile kadının da kendine iyi davranması gerekmektedir. Çünkü hamile bir bayan tavsiye edilmeyen ilaçları kullanır, alkol sigara gibi kötü alışkanlıklarla yaşamaya devam eder ve stres yaparsa karnındaki bebek bundan etkilenir. Anne karnındaki çocuğun sesleri ve duyguları hissedebildiği bazı bilimsel araştırmalar ile saptanmıştır. Bu nedenle anne adayı hamile kadın stresten uzak huzurlu bir hayat sürmeli ve çocuğunu kucağına alana kadar deyim yerindeyse Polyanna gibi bir hanım efendi olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir