Hamilelikte Yüksek Tansiyon

Hamilelik dönemi boyunca tansiyonun normal seviyesinin yukarısında bulunması özellikle bebeğin sağlığı bakımından oldukça tehlikeli bir durum olacağından dolayı mutlaka doktor kontrolüyle birlikte sınırlarda tutulması gerekmektedir. Sağlıklı bireylerde gebelik süresince kan basıncı normal seviyenin altına düşmektedir. 140/90 mmHG veya bu seviyenin yukarısında bulunan kan basıncı, hamilelik süresinde hiper tansiyon olarak kabul edilir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken, hiper tansiyonun ilk defa mı ortaya çıktığı yoksa hamile kalınmadan öncede farkında olunmadan bu değerlere sahip olunup olunmadığıdır.hamilelikte yüksek tansiyon nedenleri, hamilelikte tansiyon sorunları, hamile kadınlarda yüksek tansiyon

Bayanlar gebelik esnasında sık sık kan basıncını ölçmeli ve bu değerleri bir kağıda düzenli şekilde not alarak doktoruyla paylaşarak bilgi almalıdır. Yüksek tansiyon sorunu genellikle hamileliğin özellikle yirminci haftasından sonra kendini göstermektedir. Gebelik boyunca düzenli olarak tansiyon takibi dikkat edilmesi gereken bir husustur. Çünkü yüksek tansiyon durumu, gebeliğin başlarında doktor tarafından tespit edildiği taktirde tedavisi kolaylıkla gerçekleştirilebilen fakat geç fark edildiğinde veya hiç fark edilmediğinde anne veya bebeğin ölümüne kadar gidebilen bir rahatsızlıktır. Bu sebepten ötürü erken teşhis ve düzenli kontroller, anne ve bebeğin sağlığı bakımından oldukça önemlidir.

Hamileliğe Bağlı Hiper Tansiyon : Hamileliğe bağlı olan yüksek tansiyon çoğunlukla hamileliğin son zamanlarında, özellikle de son 8-12 hafta içerisinde meydana gelmektedir. İsminden de kolaylıkça anlaşılabileceği üzere hamilelikten önce normal seviyelerde tansiyonu olan bayanın hamilelikten sonra tansiyon seviyesinin yükselme durumudur. İdrar içerisinde yüksek miktarda protein bulunması vücudun preeklamsiye doğru seyir halinde olduğunu gösterir. Hamileliğe bağlı yüksek tansiyonda, doğumu kovalayan on iki boyunca tansiyonun normal seviyelere gelmesi beklenir. Fakat bu süre zarfından sonra kişide hala tansiyon seviyesi yüksekse, kişide kronik yüksek tansiyon durumu oluşmuş olabilir.

Kronik Yüksek Tansiyon : Kronik yüksek tansiyon durumu genellikle bireylerin farkında olmadan karşılaştığı bir durumdur. Hamilelikten öncede tansiyon seviyelerinin normalin yukarısında olduğunu gösterir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, kronik hiper tansiyonu bulunan kişilerin hamile kalmadan önce mutlaka bir doktora gitmeleri gerektiğidir. Eğer bu adım atlanmışsa ve kişi hiper tansiyonu olduğu halde doktora danışmadan hamile kalmışsa mutlaka gebelik kontrollerine gidildiğinde bu durum doktora anlatılmalıdır. Bundan sonra doktorunuz gereken testleri uygulayacak ve hamilelik boyunca sizi sürekli kontrol altında tutacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir