Hamilelikte nelere dikkat etmeliyiz?

  • Gebelik süresi boyunca dikkat edilmesi gereken çok konu ve pek çok ayrıntı bulunur. Gebelik anne için her anlamda yeni ve farklı bir dönem olmakla birlikte annenin tüm davranışları ve alışkanlıkları bebeğini de etkiler. Bu nedenle bu dönemde dikkatli ve çok bilinçli davranılmalısınız.hamilelikte nelere dikkat edilmeli, hamilelikte dikkat edilmesi gerekenler, hamilelerin dikkat etmeleri gerekenlerHamilikte öncelikle de dikkat edilmesi gereken konu ilaç kullanımlarıdır. Bu dönemde alınacak ilaçlar yalnızca anneyi değil bebeği de etkileyeceğinde hamilelik boyunca doktora danışılmadan ağrı kesici de dahil olmak üzere ilaç kullanılmayınız. Bununla beraber doktorun vermiş olduğu ilaçların kullanımındaki önerilerine harfiyen uyulması gerekir.
  • Anne adaylarının bu dönemde dikkat etmesi gereken en önemli konular arasında beslenme de yer alır. Bu durum annenin normal miktarda ve normal hızda kilo alması için gerekliyken aynı zamanda bebeğin gerekli ve değerli besin maddelerini alabilmesi için gerekli bir durumdur.
  • Hamilelik dönemi boyunca alkol, sigara ve ya uyuşturucu gibi maddelerden kesinlikle uzak durmanız gerekir.
  • Her bireyde olduğu gibi hamile bayanların da hijyen kuralları ile temizliğe dikkat etmesi gerekir. Bu dönemde bu konuda daha hassas olunmalıdır. Gebelikte alınabilecek enfeksiyon ve hastalıklar bebeği de etkiler.
  • Az da olsa kanama olması durumunda, yükse ateş, şiddetli bulantı ve kusma, şiddetli baş ağrısı yaşanması ile diğer önemli şikayetler için zaman kaybetmeden doktora başvurmalısınız.
  • Doktor muayenesi için zaman ve gerekli tahlillere dikkat ederek geciktirilmeyiniz. Gebelikte her tahlil için belli bir dönem bulunmakta ve ertelenmesi durumunda çok geç kalınmış olabilir.
  • Gebelikte vücudu sıkmayan ve özellikle rahat kıyafetlerin tercih edilmesi gerekir. Yüksek topuklu ayakkabılar tercih edilmemeli ve 2- 3 cm topuğa sahip, rahat yani ayağı sıkmayacak ayakkabılar tercih edilmelidir.
  • Kahve, çay ve kola gibi içeceklerin aşırı tüketilmesinden kaçınmalısınız.
  • Hamilelik döneminde egzersiz ile spor aksatılmaması gerekir. Mutlaka doktorun önerisi doğrultusunda egzersiz ve spor için zaman ayırılmalı ve ertelenmeyin. Düzenli bir şekilde spor yapılması hamilelik döneminin daha rahat geçirilmesine yardımcı olur ve doğumun daha rahat yapılması konusunda da yardım sağlar.
  • Hamilelik döneminde yolculuk yapılacaksa mutlaka emniyet kemeri takınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir