Hamilelikte Bebek Emzirilebilir Mi?

Her ne kadar denk gelmesi oldukça zor olsa da bazı annelerin daha çocuklarını emzirirken yeni bir hamilelik yaşadıkları bir gerçektir. Dolayısıyla bu annelerin en çok aklını çelen soru, gebelikte emzirmenin gerek emzirilen gerekse de karındaki çocuğa bir zararı olup olmadığı konusudur. Hamilelikte bebek emzirilir mi sorusunun cevabını rahatlıkla evet olarak verebilir,  lakin dikkat edilmesi gereken bir kaç nokta bulunuyor ve doktorunuzun bu konudaki görüşleri de çok önemlidir. Emzirme esnasında gebe kalmanın en önemli sebeplerinden bir tanesi emzirme süresince gebe kalmanın imkansız olduğu düşüncesidir. Halbuki süt verirken de hamile kalmak ve ya bu nedenle bir gebelikten diğerine koşmak mümkündür. Eğer böyle bir durum içerisinde kalmak istemiyorsanız eşinizle yaşadığınız ilişkilerde kesinlikle korunmaya dikkat etmeniz gerekir.hamilelikte bebek emzirme, haile kadınlar bebek emzirir mi, bebek emzirmek

Hamilelikte emzirmenin temel olarak normal emzirmeden pek bir farkı bulunmuyor fakat, bu süreçte annenin bedeninde yaşanacak olan hormonal değişikliklerden ve ya yeni bebeğin annenin bedeninden aldığı maddeler nedeniyle sütün gerek tadının gerek de kıvamının değişiklik göstermesi özellikle azalması mümkündür. Bu yüzden gebeliğiniz boyunca emzirmeler esnasında hem çocuğun sütü artık istememesi hem de var olan sütün yetersiz olması karşılaşılan sorunlar arasında yer almaktadır. Doktorunuza bu konuda danışarak hangi ek gıdaları almanız gerektiğini öğrenme ve böylece çocuğunuzu doğru şekilde besleme şansınız da bulunuyor.  Geçmiş senelerde birçok doktor gebelikte emzirmenin düşük riskini arttırdığını düşünülmekteydi, ancak bu kısmen artık geçersizdir. Düşüğü muhtemel hale getirebilecek tek şey emzirme sürecinde salgılanan bazı hormonların rahim kasılmalarına sebep olabilmesi fakat bu kasılmaların normal bir hamilelikte doğuma ya da düşüğe yol açma ihtimali zayıftır. Lakin doktorunuz düşük riskinizin yüksek olduğunu belirtiyorsa emzirme konusunda ona danışmalısınız ve riskin yüksek olması halinde emzirmeyi bırakmanız gerekebilir.

Bazı kadınların ise hamilelikte meme ucu hassaslığı yaşadıkları ve bu hassaslığında yine kasılmalara sebep olduğu bilinmektedir. Eğer çok fazla kasılma yaşanırsa bu bölgede aşırı hassaslıklar seziyorsanız emzirme süreci gebe olduğunuz bebeğiniz için zararı olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir