Hamilelik Döneminde Meme Kanserinin Etkileri

Hamilelik sırasında meme kanseri

Hormonal etkiler nedeniyle meme dokusu değişir ve bu nedenle gebelikte meme kanserini teşhis etmek zorlaşır. Hamilelikte östrojen, progesteron ve prolaktin gibi hormonların içeriğinin artması nedeniyle göğüsler daha büyük, daha hassas ve düzensiz bir yapıya dönüşür. Emziren kadınlarda da durum aynı.hamilelik döneminde meme kanseri riski, meme kanserinin etkileri, hamilelerde meme kanseri

Çalışmalar, hamile veya emziren kadınlarda semptomların başlangıcı ile tanı arasında 5 ila 15 ay arasında değişen istatistiksel bir gecikme olduğunu göstermiştir. Teşhisteki bu gecikme nedeniyle, meme kanseri genellikle hamile olmayan kadınlara göre daha geç bir aşamada teşhis edilir. İstatistiklere göre meme kanserli hamile kadınların hayatta kalma oranı maalesef hamile olmayanlara göre daha düşük. Bu durum esas olarak geç teşhisle ilgilidir. Hamilelik sırasında meme oluşumundan şüpheleniliyorsa hemen bir genel cerraha başvurulmalıdır.

Meme kanseri doğmamış bir bebeğe zarar verir mi?

Araştırmalar, meme kanserinin doğmamış bebeği etkilemediğini göstermiştir. Kanser hücrelerinin anneden çocuğa geçme riski yoktur. Ancak bebeğe yönelik riskler nedeniyle hamilelik döneminde radyasyon tedavisi ve kemoterapi kullanılmamaktadır. Aynı nedenle mamografi, tomografi veya PET gibi yöntemler tanı için kullanılmamaktadır. Tanı için radyasyon içermeyen ultrason ve MR tercih edilmektedir.

Hamilelikte meme kanseri tedavisi

Hamilelikte meme kanseri tedavisi, kanserli dokunun büyüklüğüne, kanserin evresine ve bulunduğu bölgeye bağlıdır. Bununla birlikte, çocuk nedeniyle tedavi planlanması zorlaştı ve farklıdır. Kemoterapi, radyasyon tedavisi ve hormon tedavisi kullanılmamaktadır. Ancak iltihaplı meme kanseri teşhisi konulursa kemoterapi gerektiğinden gebeliğin sonlandırılması gerekebilir. Kanserli dokunun ameliyatla alınması genellikle bebek için bir risk oluşturmaz. Ancak meme koruyucu cerrahi sonrası radyasyon tedavisi zorunlu olduğu için kanserli doku tamamen çıkarılmalı ve meme koruyucu cerrahi uygulanamaz.

Meme kanseri tedavisi sırasında emzirmek güvenli midir?

Bir anne meme kanseri tedavisi sırasında kemoterapi alıyorsa, ilaç süte geçeceği için bebeğini emzirmemelidir. Cerrahi bir işlem gerekiyorsa, meme dokusunu küçültmek ve böylece ameliyatı kolaylaştırmak için emzirmeye son verilmelidir. Bir başka merak edilen soru: Meme ameliyatı sonrası emzirmek mümkün mü? Göğüs koruyucu ameliyattan sonra normal şekilde emzirebilirsiniz.

Meme kanseri tedavisi ve bebeğin isteği

Meme kanseri tedavisi gören ve bebek sahibi olmak isteyen kadınların mutlaka tedavisinin tamamlanmasını beklemesi ve hamile kalmadan önce doktoru ile konuşması gerekir. Meme kanseri için hormon tedavisi alan kadınların uzun yıllar bu tedaviye devam etmesi gerekebilir. Hamilelik nedeniyle bu tedavinin kesilmesi kanserin tekrar etmesine neden olabilir. Hamilelik ve tüp bebek tedavisinin östrojen hormonunun neden olduğu meme kanserinin nüksetmesine neden olabileceği unutulmamalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir