Göğüs Kanseri Olduğunu Bayanlar Nasıl Anlayabilir?

Her bayanın kendi teşhisini yapması doktora gitmeden önce yapılacak ilk adımdır. Göğüs kanseri olduğunu bayanlar nasıl anlayabilir konusunda oldukça geniş bilgilerin bulunduğu açıklamalar yer almaktadır. Siz en iyi bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz. Gittikçe ilerleyen tıp karşısında erken teşhis ile yapacağınız tedaviler daha iyi ve kısa süreli etkiler verecektir. 20 yaşından itibaren kendinizin yapabileceği meme muayeneleri ile kendinizi kontrol altında tutmak çok kolay. Özellikle adet öncesi ve sonrası yapılacak muayeneler dikkate alınmalıdır. Çünkü adet sırasında oluşabilecek meme sertlikleri adet bitimiyle birlikte kaybolabilir. Bu sizin aylık olabileceğiniz olağan meme durumunuzdur. Bu yüzden âdetinizden iki ya da beş gün sonra yapacağınız denetlemeler daha sağlıklı netice verecektir.göğüs kanseri belirtileri, göğüs kanseri nasıl anlaşılır

Göğüs kanseri olduğunu bayanlar nasıl anlayabilir? Göğüs içinde her zamankinden farklı bir oluşum hissettiğinizde doktora başvurmalısınız. Bunun dışında göğüste oluşabilecek şekil bozuklukları, çukurlaşmalar, renk değişimleri, göğüs ucunda kanlı veya normal akıntı olması dikkate alınabilecek unsurlardır. Çoğu kitleler kanser riskini taşımaz bu emzirmeden dolayı kalabilecek süt birikimleri de olabilir. Ya da iyi huylu kitle olarak tabir edilen kitle çeşidi olabilir. Göğüs kanseri olduğunu bayanlar nasıl anlayabilir konusunda ele muayene de avuç içine alınacak göğsünüzde küçük küçük adımlarla ilerleyerek göğüs dokunuzu takip edebilirsiniz. Göğüs dokusu parmaklarınız yardımı ile yapacağınız teşhiste farklı olabilecek kitleyi bulmanız da yardımcı olacaktır. Meme dokusunu elinizle yokladığınızda hissedeceksiniz. Meme etrafında yumuşak dokunuşlar ile hareket ettireceğiniz parmaklarınız ile ilk tanıyı siz koyabilirsiniz.

Göğüs kanseri olduğunu bayanlar nasıl anlayabilir?  Ayna karşısında iki köprücük kemiğinizin üst ve alt taraflarını izleyerek başlayabileceğiniz elle muayene de sağ tarafı sol elinizle sol tarafı sağ elinizle yapmalısınız. Kolunuzu kaldırmadan her iki koltuk altınızı yoklayabileceğiniz esnada bir şişlik olup olmadığına dikkat edin. En son olarak dik durarak hareketsiz durumda göğüslerinizin duruş bozuklukları olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Meme etrafında oluşabilecek farklılıklar sizin için risk taşımaktadır. Sadece birkaç dakikanızı alacak olan yoklamalar dışında göğsünüzde ağrı ve farklı olabilecek durumlar hissediyorsanız meme ultrasonografi çektirerek de sonuç alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir