Gebeliğin 20. Haftasında Anneleri Neler Bekliyor?

  1. hafta gebelik süreci bebeğin 5 yaşına kadar devam edecek olan en hızlı beyin gelişiminin başladığı evre olmaktadır. Bunun yanında bebekte tat alma, koku alma, dokunma, işitme ve görme duyularının aktif olmaya başladığı ilk evre 20. hafta gebelik dönemidir. Çünkü bebek bu hafta içerisinde dışarıdan gelen herhangi bir sesle irkilebilmekte ve bunun sonucunda korkabilmektedir. Ayrıca önceki haftalara göre ışığa karşı duyarlılık da oldukça yüksek oranda artmıştır. Kaslar ve saçlar da yine bu dönem içerisinde iyice belirgin bir hale gelmiştir.
  2. hafta gebelik sürecinde bebekte meydana gelişen değişimler nelerdir?gebeliğin 20 haftası, gebelikte 20 hafta nasıl

Bu hafta içerisinde meydana gelen en önemli değişimlerden biri organların rahatlıkla seçilebildiği bir hafta olmasıdır. Bebek bu dönemde sık sık göz kırpmaya ve lanugo olarak adlandırılan tüyler vücudu yavaş yavaş kaplamaya başlamıştır. Kalp atışları giderek hızlanan bebek, eğer erkek ise testislerinin karın boşluğundan torbalara doğru indiğini söylemek mümkündür. Diğer yandan bebek kız ise yumurtalıklarında bulunan yumurta hücreleri 6 milyon adete ulaşmıştır. Ayrıca bu dönemden itibaren yeni yumurta hücrelerinin gelişmeyeceğini de söylemek istiyoruz. Bunun yanında 6 milyon yumurta hücresi, giderek azalma göstermekte ve doğuma kadar 1 milyon adete inmektedir.

  1. hafta gebelik süreci içerisinde bebeğin hareketlerinde hızlanma ve hissedilir bir kuvvetlenme meydana gelmektedir. Bebeğin baş-popo mesafesinin 14-16 cm aralıklarına ulaştığı bu dönemde, ağırlığının ise 250-300 gram aralıklarında seyrettiğini söylemek mümkündür. Ayrıca uzmanlar annenin ultrasona girmesi için en ideal haftanın 20. hafta gebelik süreci olduğunu ifade etmektedir.

Sizlere iletmiş olduğumuz 20. hafta gebelik süreci belirtileri genel bir gebelik dönemi düşünülerek açıklanmıştır. Bu nedenle ortaya çıkan belirtiler, her gebelikte farklılıklar gösterebilmekte ve değişimler anlatılanların dışında gelişebilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir