Elmas Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Elmas insanların gözünü kamaştıran güzelliği ve sayısı az olan taşlardan bir tanesi olması nedeni ile dünyanın en değerli taşlarından bir tanesidir. Parasal olarak da yüksek bir değeri bulunan elmas aynı zamanda çeşitli işçilik özellikleri eklendiğinde en pahalı taşlardan bir tanesi de olabilmektedir. Bu nedenle genelde taklitleri de çok yüksek fiyattan alıcı bulabilmektedir ancak taklit bir elmas gerçeği kadar kaliteli değildir. Gerçek bir elmasın ışığı yansıtma oranı, parlaklığı gibi özellikleri farklı olduğundan taklitlerde kullanılan takılarda da dikkatli seçim yapmak gerekiyor. Taklitlerin sayısı fazla olduğu için de elmas yüzük alırken dikkat edilmesi gerekenler bulunuyor.elmas yüzük satın almak, elmas yüzüklerde nelere dikkat edilmeli

Bir elmas yüzük almak istediğinizde bazı kurallara dikkat edebilirsiniz. Örneğin yüzük için kesilen elmasın şekli gerçek olup olmadığını anlamanızı sağlayabilir. Kesim özelliği ışığı yansıtma ve parlaklık değerini de belirleyebildiği için seçtiğiniz takının üzerindeki taşın ne kadar parlak olduğuna dikkat edebilirsiniz. Eğer kesim kalitesi düşükse gerçek bir elmas da daha mat görünebilir. Karşılaştıracağınız örneklerde buna dikkat edebilirsiniz. Kaliteli kesime sahip olan elmas takı modelleri ışığı çok iyi yansıttığı için son derece parlak bir görüntüye sahip olurlar. Ancak kesim kalitesi yeterince iyi olmayan bir elmas hem fiyat olarak hem de parlaklık olarak daha düşük derecelere sahip olabilmektedir. Elmasların gerçek olup olmadığını anlamanın bir başka yolu da ağırlığını ya da rengini bilmektir.

Bir elmas yüzük renksiz ve saydam görünse de aslında içinde renkleri geri yansıtabilmektedir. Seçtiğiniz elmas taşlı bir yüzükte gökkuşağı renkleri geri yansıyorsa seçtiğiniz taş gerçektir. Renkleri yansıtma derece ne kadar azalırsa taşın gerçekliği ya da değeri de o kadar düşecektir. Elmas ile hazırlanan yüzük, kolye gibi takılarda taşın renkleri açıklıktan koyuluğa doğru sıralanırlar. Bu nedenle bu tür taşlardan hazırlanan ürünleri tercih etmeden önce renk skalasına dikkat ederek doğru ürünü aldığınızdan emin olabilirsiniz. Ayrıca bir takının üzerinde yer alan taşın değeri verilen fiyat ile de doğru orantılı olacaktır. Kısacası seçtiğiniz ürünün gerçeklik oranı ne kadar yüksekse fiyatı da o kadar yüksek olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir