Egzersiz yaparken vücudunuzu dinleyin!

Sporda aşırı güç artışı, ağrıyı görmezden gelme veya yanlış teknik kullanma gibi hatalar ciddi spor yaralanmalarına neden olabilir. Düzenli egzersiz vücut için çok faydalıdır. Ancak yanlış kullanılırsa spor yaralanmalarına neden olabilir. Bu yaralanmalar genellikle kas gerilmeleri gibi küçük yaralanmalardan oluşsa da bazı durumlarda kıkırdak dekolmanı veya kemik kırığı gibi ciddi yaralanmalara da neden olabilir. Egzersiz yapmadan, egzersiz yapmadan veya limitleriniz dahilinde spor yapmadan önce ısınmak için yeterli zaman ayırmak ve egzersiz seviyesini yavaş yavaş artırmak, küçük yaralanmaları önlemede çok etkilidir. Ayarlanan gücün üzerinde egzersiz yapmak kalp sağlığını olumsuz etkileyebilir. Egzersiz yaparken basit önlemleri ihmal etmek veya fiziksel performansı artırmak spor yaralanmalarına ve hatta kalp sorunlarına neden olabilir. Seviyesi ne olursa olsun, her sporcunun yaralanmaları nasıl koruyacağını ve yöneteceğini bilmesi gerekir.egzersiz yaralanmaları, egzersizde dikkat edilecekler, egzersiz yaparken nelere dikkat edilmeli

Yaralanma seviyeleri sporcuların seviyesine göre değişir.

Kas-iskelet sistemi yaralanmalarına genellikle spor aktiviteleri neden olur. Bu sistemi oluşturan kaslar, tendonlar, kıkırdak, bağlar, kemikler, eklemler ve menisküs gibi dokularda ani veya kademeli yaralanmalar meydana gelebilir. Ani yaralanma, kısa süreli aşırı yüklenme veya yanlış hareketten kaynaklanabilir. Daha fazla kırık, bağ yırtılması, menisküs yırtılması veya eklem çıkığı gibi kas burkulmaları veya yaralanmalarının tümü bu tür yaralanmalarla ilgilidir. Bir kişi yeterli durumdaysa, spor malzemelerine sahipse ve spora uygun ekipman kullanıyorsa bu tür yaralanmalardan korunabilir.

Zamanla kademeli olarak meydana gelen yaralanmalar, vücudun belirli bir bölgesinin aşırı kullanımı veya yanlış teknikten kaynaklanır. Bu tür yaralanmalara aşırı kullanım yaralanmaları denir. Aşırı kullanım yaralanmaları genellikle yoğun antrenman programları ve aşırı yüklenme nedeniyle profesyonel sporcularda meydana gelir. Örneğin maraton koşucuları koşu stilinde yanlış anlarlarsa aynı hareketi uzun süre yapmaları nedeniyle uzun süre aşırı kullanım sorunları yaşayabilirler. Ek olarak, kaslar ve diğer dokular, tekrarlayan, zorlu egzersizlerden kurtulmak için yeterli zamana sahip değildir. Bu nedenle küçük yükler ve kuvvetler bile stres kırıkları gibi yaralanmalara neden olabilir.

Nadir durumlarda, egzersiz veya spor sırasında daha ciddi yaralanmalar ve hatta ölüm meydana gelebilir. Genellikle bu gibi durumlarda bilinen veya bilinmeyen kalp problemleri vardır. Vücut üzerinde yeteneklerinin ötesinde aşırı fiziksel efor bu sorunun ana nedeni olabilir.

Vücut ipuçlarını göz ardı etmeyin!

Egzersiz yaparken veya spor yaparken vücudunuzda ağrı hissederseniz, yapılan hasarı artırabilir ve spora dönüş sürenizi uzatabilirsiniz. Bu nedenle spor yaparken aşağıdaki noktalara dikkat etmenizi öneririz:

Egzersiz yapmadan önce yeterli zaman ayırdığınızda, her zaman sıkılmadan veya dolaşmadan uygun ısınma egzersizleri yapın. Mümkün olan en kısa sürede spor yapmaya başlamak için zaman ayırın.

Bedeni gereğinden fazla yormayın, sporcu yeteneklerini bilmeli ve bu yetenekler dahilinde buna mecbur bırakılmalıdır.

Örneğin, futbolcuların incik koruyucuları kullanması gibi, yaralanmaları önlemek için spora uygun ekipman kullanın.

İyi bir eğitmenden doğru teknikleri öğrenin ve bunları geliştirmek için sık sık pratik yapın.

Yeni bir spora başlamak istiyorsanız, sağlığınızı kontrol edin ve spor için uygun olup olmadığınızı öğrenin.

Sporla ilgili en yaygın yaralanmalar nelerdir?

Stres kırıkları: Aşırı kullanıma bağlı tekrarlayan deformitelerle oluşur. Bu genellikle sporcuyu uzun süre spordan uzak durmaya zorlar.

Ayak ve Topuk Ağrısı: Aşırı kullanıma bağlı olarak topuk dikenleri ve stres kırıkları oluşur. Ayrıca yanlış tırnak bakımı ve ayakkabı kullanımı ile tırnak batması meydana gelebilir.

Ayak bileği ağrısı: Özellikle futbolcularda tendonların aşırı gerilmesi, ayak bileği bağ yaralanmaları ve kemik mahmuzları ağrıya neden olabilir.

Bacak ağrısı: En yaygın neden kas gerilmeleri veya yırtılmalarıdır.

Diz sorunları: Menisküs yırtıkları, bağ yırtıkları ve kıkırdak sorunları yaygındır.

Göğüs ağrısı: Egzersiz sırasında genellikle kas spazmı nedeniyle ağrı oluşur.

Omuz sorunları: Çok esnek sporcuların omuz çıkıklarına sahip olma olasılığı daha yüksektir. Ek olarak, atıcılar sıklıkla kas ve tendon yırtılmaları yaşarlar.

Dirsek sorunları: Dirsek ağrısı tenisçilerde, özellikle yanlış raketi kullananlarda veya raketi yanlış tutanlarda sık görülür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir