Domates Nasıl Sulanıyor?

Domatesin tohumu nasıl ede edilmektedir? Genellikle marketlerde olan hali hazırda paketlenmiş olarak satışa sunulan tohumları kullanmaktansa kendiniz domates çekirdeklerini bir bezde kurutup ekime hazır hale getirebilirsiniz. Böylelikle tohumu en sağlıklı şekilde tedarik edersiniz. Domates tohumlarının ekimi ise Nisan ayı başında gerçekleşmektedir. Doğal bir şekilde elde ettiğiniz için son derece sağlıklı olan tohumlar GDO’ dan uzak oldukça güzel bir formda yetiştirmiş olursunuz.domates sulama sıklığı, domates sulaması nasıl yapılır, ne sıklıkla domates sulanır

Domates fidesinin püf noktaları

Tohumunu ayırıp kuruttuğunuz veya pazardan aldığınız fidelerin dikimini sağlamadan önce dikim için bahçenizin tava gelmesi oldukça önemlidir. Don olaylarının olmadığı bir dönemde ekim yapılacak toprağın yeterli mineral barındırmaktadır. Bitkinin yetişmesi için gerekli olan mineraller yoksa torf ve ya organik gübrelerle toprağın desteklenmesi gerekiyor. Fidelerinizin dikimi için toprağınızı mutlaka uygun hale getirdikten sonra ikindi saatlerinde fidelerin gün içerisinde güneş ışığından daha fazla faydalanması için kuzey yönünden güney yönüne doğru dikimleri tercih ederseniz daha verimli sonuçlar alınacaktır.

Domatesin sulama sıklığı nasıl olmalıdır?

Domatesinizi toprağa ekildikten sonra yaklaşık 3’er gün aralıklarla su verilmelidir. Bu şekilde domatesin günlük su ihtiyacı karşılanır. Domates sulanırken toprağın su emmesine özen gösterin ve eğer ki toprak yumuşak yapıdadırlar. Oran toprağıysa fazla nem kaybetmeyeceğinden aşırı sulamaya gerek görmez ancak toprağınız kumlu ve killi yapıdaysa su çekme özelliği az olacağından sık sulama yapılması bitkiye can suyu sağlar. Bitkiler topraklardaki yaklaşık bir aylık sürecini tamamladıktan sonra su vermeyi iki kez keserek yandırma olarak bilinen bitkinin kök salması ile boya gitmesini sağlayan işlemi yapınız. Yandırma domatesi irileştirmek için iyi bir yöntem olduğunu unutmamalısınız. Yeteri kadar su alamayan bitkinin kök ve boy vererek topraktan daha fazla faydalanması için yapılan işleme verilen isimdir. Domateslerin yaprakları özellikle de yeni çıkan üst sıra yaprakları solmuş bir haldeyse ve özellikle kendini bırakıyorsa sulama zamanının geldiği anlaşılmalıdır. Eğer ki, bitki sulanacaksa güneşin batma saatleri beklenmelidir. Akşamüstü gölgeliğinde kök sulama yapılır ve sulama esnasında bitkinin yaprakları ya da çiçek salkımlarını ıslatmamaya dikkat etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir