Diş Ağrısına Dondurma İyi Gelir mi?

Genel olarak bu konuda hakkında pek çok söylem ve ya tartışma içermektedir. Bazı kesim tarafından dondurmanın dişlere iyi geldiği, yaptığı soğuk etkisi le birlikte dişleri birtakım pisliklerden ya da mikrobik bakterilerden temizlediği öne sürümektedir.diş ağrısı nasıl geçer, diş ağrısına dondurma yarar mı, diş ağrısına dondurma uygulama

DİŞ AĞRISI İÇİN DİKKAT EDİN!

Diş ağrısını tetikleyen durum yalnızca dondurma değil, aynı zamanda doğru diş fırçasının seçilmemesi de ağrıya sebep olabilir. Diş fırçaları genel olarak pürüzsüz olmalı ve dişlere bu sayede zarar vermesi önlenmesi gerekir. Diğer yandan asitli içeceklerden de yine uzak durunuz. Asit, diş ağrısını uzatmakta ve ağrının daha fazla çoğalmasına neden olur. Ağrıyan dişler için üstelik bazı meyveleri yerken de dikkat etmek gerekir. Bunlar arasında başta limon olmak üzere portakal  veya greyfurt ve benzeri asitli sebze ve meyvelerden de yine bu dönemlerde biraz uzak durmak ya da azaltmak büyük bir önem taşır. Diş sağlığı için yapılması gereken en önemli durum genel olarak dişleri fırçalamalısınız. Düzenli olarak günde iki ve ya üç kez bunun özellikle de gece yatmadan önce yapma dişleri koruma altına alınabilir. Dişler özellikle  geceleri dinlenme evresine daha hızlı iyileşme sürecine girmekte ve bu geceleri dişleri fırçalamak en önemli etkiyi sağlar.

DONDURMA VE YA ASİTLİ İLE TATLI-EKŞİ YİYECEKLERE DİKKAT EDİNİZ!

Dişler genel olarak aslında tüm yiyecek türlerinden etkilenir. Fakat pek çok kişi özellikle dondurmayı yaz kış yerken dişlerin ağrısını geçirdiğine dair inançları nedeni ile yemektedirler. Ancak dişlerin bir sıcak ve ya soğuk hassasiyeti bulunur. Aynı sene içerisinde yenen bir dondurma bile dişinizi ağrıtabilir.. Üstelik ortada bulunan ağrıyı da daha şiddetli hale getir. Bu bakımdan çok sık dondurma yemekten kaçınmak ile aynı şekilde çok sıcak yiyeceklerden de kaçınmak gerekir. Fazla Asitli besinler ve içecekleri le tatlı ve ya ekşi yitecekler de yine diş ağrısını tetikliyor ve arttıran durumlar olarak ön plana çıkarıyor. Diş fırçası seçerken de yumuşak kıllı olan fırçalar seçilmesine dikkat ediniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir