Çocuklar İçin Masal Anlatılmasının Önemi

Çocukların gelişiminde büyük bir rol oynayan masalları her anne mutlaka çocuklarına yatmadan önce okumaktadır. Çocuklar 2-3 yaşlarına geldiklerinde aslında bir birey olduklarının farkına varır ve anlatılan masaldaki hikâyeleri dikkatlice dinlerler ve kafalarında o anı yaşarmışçasına düşünürler.  Çocuklardaki gelişimin doğal süreçleri vardır. 2-3 yaşında bir çocuk istekli ve hareketli olur. Oyuncak gördüklerinde dayanamaz ve istediği oyuncağın alınmasını ister. Alınmayan oyuncakların sonucunda ağlayarak tepkilerini gösterirler. Kendilerine göre kuralları olur ve aile den ayrı bir, bireysel düşünceye girerler. O yaşlarda kelimeleri öğrenirler ve cümle kurmaya başlarlar. İlk zamanlar ne dedikleri belli olmasa bile anne ve yakın çevredeki insanlar ne söylediklerini anlayabilirler. Bunun da aşılma süreci vardır. Özellikle anne ve babalar şu konuya çok dikkat etmelidirler. Cümle kurarken yarım olacak şekilde cümle kullanılmamalıdır. Kestirme sözcükler çocuğunuz tarafından yanlış anlaşılır ve duyduğu şekilde telaffuz etmeye çalışır. Çocukların ilk zamanlar her denilene inandıkları da bir gerçektir.  Siz çocuğunuza örneğin; ‘’ kuşların kulakları yoktur’’ dediğinizde onlar gerçekten yok olduğuna inanırlar. Bu sebeple mutlaka doğru cümleler kullanmalı ve çocuğunuzla eğlenmek için, onu sevmek için böyle hatalar yapmamalısınız.çocuklar için masal, masal anlatılmasının önemi, çocuklar ve masalın önemi

Çocuklara masal anlatmanın birçok faydasının olduğu gibi özellikle erken yaşta kitapla tanıştığını hisseder. Bu alışkanlık ona çok şey katacaktır. Masal kitapları ile bilgilenen çocuk, hiç masal dinlememiş bir çocuğa göre algı kuvveti daha gelişkin olmaktadır. Çocukların yaşlarına uygun kitaplar tercih ederek ona kitabı sevdirebilirsiniz. Masal kitaplarında anlatılan öyküler kısa ve öz olmalıdır. Çocuğun yaşına göre anlayacak kelimelerle beslenmiş olmalıdır. 2 – 3 yaş aralığındaki bir çocuk için ‘’ Prenses ve 7 Cüceler ‘’ masalı okunabilir ve tavsiye edilmektedir.

Yasak, tehlikeli, hırsız, ördek, iyi, doğru, kötü, yanlış gibi kelimeleri masallar sayesinde daha hızlı bir şekilde öğretilebilir.  Masal okurken, okuyan kişinin ses tonu çok ılımlı, tane tane ve anlaşılır bir dille okunmalıdır. Aynı zamanda yavaş okunması çocuğun yeni gelişimde olması sebebiyle daha iyi anlamasına sebep olur. Çocuklar için masal kitaplarını internetten kısa bir araştırma yaparak hangi yaşa hangi kitap çok net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir