Çağın Tehdidi: Obezite

Günümüzde oldukça büyük bir tehdit haline gelen obezite aşırı kilo alımı olarak tanımlanabilir. Alınan bu kilolar insan sağlığını büyük oranda tehdit etmekte, hareketlerin kısıtlanmasına ve ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bu durumla başa çıkmak için ise öncelikle yeme alışkanlıklarının gözden geçirilmesi ve bir düzene konulması gerekmektedir.

Kadınları için %30, erkekler için ise %25 üzerinde olan anormal yağ birikmesi obezite olarak değerlendirilmektedir. Vücudumuzdaki yağ dokuları tüm sistemimizi etkileyecek şekilde kimyasal ve hormonal maddeler salgılamaktadır. Salgılanan bu maddelerin bazıları ise iştahın açılması ve doyma sınırının daha yukarılara çekilmesiyle obezitenin ilerlemesine neden olmaktadır. Bu nedenle yağ dokusunun nerede toplandığını bilmek, obezite için tanı ve tedavide büyük rol oynamaktadır.obezite, obezite nedenleri, obezite ve aşırı kilo alımıObezite Tipleri

Obezite elma tip ve armut tip olarak 2 tipte incelenebilir. Elma tip obezite durumunda yağlar göbek çevresinde birikmektedir. Armut tipte ise yağ birikmesi kalça ve basen bölgesinde görülmektedir. Ancak göbek çevresinde biriken yağlar kalça ve basenlere göre daha büyük risk taşımakta ve kalp hastalıkları için davetiye çıkarmaktadır.

Özellikle gelişmiş ülkelerin kabusu haline gelmiş olan obezite dünyadaki en önemli sağlık sorunları arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yapılan araştırmalar obeziteyle mücadele eden kişilerin sayısının iki kat arttığını göstermektedir. Önlem alınmaması halinde gelecek nesillerin de hayatını riske atacak bir sağlık problemi olacak obezite için vakit kaybetmeden tedavilerin uygulanması gerekmektedir.

Obezitede Tedavi Nasıl Olmalı?

Obezite tedavisinde izlenecek yöntemler hastaların farklı sağlık sorunlarının olup olmaması ve vücut kitle endeksi değerlerine göre belirlenmektedir. Vücut kitle indeksi %35 altındaki değerlerde olan kişilerde sağlıklı beslenme programları ve egzersizlerle kilo vermek mümkün olmaktadır. Bu oranın üzerindeki hastalarda ise genellikle cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır. Tedavi için 2 yöntem bulunmaktadır:

  • Egzersizler ve diyet
  • Cerrahi operasyonlar

Obeziteye Neden Olan Faktörler

Obezitenin nedenleri tam olarak açıklanamamakla beraber daha çok yanlış beslenme ve fiziksel aktivitelerin eksikliğinin en önemli nedenleri oluşturulduğu görülmektedir. Bununla birlikte genetik, nörolojik, biyokimyasal, fizyolojik, çevresel, psikolojik ve sosyo kültürel pek çok etkisi de bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir