Bilgisayar Kullanımı İle İlgili Tüyolar

İnternetin yaygın hale gelmesi sonucunda bilgisayar kullanıcılarının sayısı da bir hayli arttı. Bilgisayar kullanan kişi sayısı arttı ancak hakkıyla bir bilgisayarı kullanan kişi sayısı ne yazı ki henüz çok az. Bilgisayar kullanıcılarını genellemeye vuracak olursak üç şekilde bilgisayarını kullanan kişiler vardır diyebiliriz. Bilgisayarının faresiyle çoğu işini gören, klavye üzerinden komut veren veya sesli yönetim ile bilgisayarını yöneten kişiler olmak üzere kullanıcıları üçe ayırabiliriz. Bugün sizlere bilgisayarınızı kullanırken faydalanabileceğiniz bazı tüyolardan bahsetmek istiyoruz. Hazır mısınız, hadi başlayalım!bilgisayar tüyoları, bilgisayar kullanımı tüyoları, bilgisayar kullanımı hakkında tüyolar

  • Yeni Bir Sekme Açma

İnternet tarayıcınız üzerinde çalışırken yeni bir sekmeye ihtiyacınız olduğunda fareniz ile yeni bir sekme açmaya çalışarak zaman kaybeden kişilerden misiniz? Eğer bu kişilerden biriyseniz çok doğru bir yazıya göz atıyorsunuz demektir. Tarayıcınız üzerinde yeni bir sekmeye ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız ve yeni bir sekme açmak istiyorsanız CTRL+T tuşlarını kullanmanız yeterli olacaktır. CTRL tuşu basılıyken T tuşuna bastığınızda kaç defa basarsanız o kadar yeni sekme açılır. Windows bir bilgisayar değil de mac bir bilgisayar kullanıyorsanız CTRL tuşu yerine “command” tuşuna basmanız gerektiğini unutmayın.

  • Bir Bilenden önce Google’a Sorun

Birçok kullanıcı bilgisayarı ile sorun yaşar. Bilgisayarı ile sorun yaşayan acemi kullanıcılar en ufak bir sorunda dahi bilgisayarcının yolunu tutarlar ki bazı durumda hiç gereği yokken bir sürü para harcanması bu durumunda kaçınılmaz sonuçlarından biri haline gelir. Bilgisayarınız ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız bu sorunun çözümü ile ilgili Google üzerinde öncelikle arama yapmanızı tavsiye ederiz. Birçok bilgisayar sorununun çözümü birkaç basit adımı takip ederek çözülebilmektedir. Siz iyisi mi bir bilgisayarcıya gitmeden önce Google amcaya yaşadığınız sorunu bir sorun, kim bilir belki de sizin için süper bir çözümü vardır.

  • Kur Dönüşümü İçin Siz Hale Hesap Makinesi Mi Kullanıyorsunuz?

Dolar ve Euro’nun şu sıralar yerinde durmadığı bir gerçek. Hal böyle olunca doğal olarak Türk Lirası’nı bu kurlara çevirmek ve bir hayli zor oluyor. Standart bir kişi o anki kur değeri ile TL çarpımı yaparak hesap makinesi ile kur dönüşümünü yapabilir. Ancak bu kadar zahmete girmeye hiç gerek yok. Çünkü standart bir kur dönüşü yapacağınız zaman kurun değerini öğrenmeniz hesap makinesine değeri yazıp TL değerini girmeniz gerekiyor vb. Bu kadar uğraşmanıza hiç ama hiç gerek yok Google’ı kullanarak kur dönüşümünü çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Örneğin; 100 doların kaç TL yaptığını bilmiyorsanız Google’ı açmalı ve “100 doları Türk Lirasına çevir” yazmanız ve “enter” tuşuna basmanız yeterli olur.

  • Dizüstü Bilgisayarı Hızlı Şarj Etme

Dışarı çıkacaksınız ve bilgisayarınızın şarjının az kaldığını mı fark ettiğiniz, tam da bu durumu fark ettiğinizde yarım kalan işinizi tamamlamalı ve sonrasında dışarı çıkmanız gerekiyor. İşte böyle bir durumda bilgisayarınızın bataryasının daha hızlı bir şekilde şarj olması için “uçak modu” özelliğinden faydalanabilirsiniz. Aynı telefonlarda olduğu gibi yeni Windows sürümleriyle birlikte gelen “uçak modu” telefonun daha hızlı şarj olmasını sağlamaktadır. Uçak moduna alınmış olan bir bilgisayar arka planda çalışan wifi gibi bazı özelliklerin kapatılmasını sağlar ki bu da bataryaya binen iş yükünü azaltarak daha hızlı şarj olmasını sağlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir