Besinlerin faydaları ve sağlıklı yaşam

Sağlıklı bir yaşam için öncelikli kural sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı besinler tüketildiği taktirde ve düzenli beslenilmeye dikkat edilirse hiçbir hastalık sizi kolay kolay yakalayamaz. Ama mutlaka doğal ve temiz olan besinleri tüketmeye dikkat edin.Besinlerin faydaları ve sağlıklı yaşamSağlıklı ve dengeli beslenme için alınması gereken besinleri 5 ana grupta sıralayabiliriz:

  • Tahıl ve ekmek grubu
    Sebze ve meyve grubu
    Süt ve süt ürünleri
    Et grubu
    Yağ ve şeker grubu

En fazla tüketilmesi gereken besin grupları içerisinde tahıllar gelir. Tahıllardan sonra sebze ve meyveler gelir. Bu grubu süt ve akabinde et ürünleri takip eder. En az tüketilmesi gerekenler besinler ise yağ ve şeker grubudur.

Sağlıklı yaşamın önemi

Sağlık daima insan hayatında her şeyden önce gelir. Çünkü sağlıklı bir yaşama sahip  olmadan para, iş, çalışma hayatı olmaz. Kısacası sağlık olmadan hiçbir şey olmaz. Bütün bunların yanında sağlığımızı korumamız için dikkat etmemiz gereken uymamız gereken bazı kurallar vardır. Bu yüzden yediğimiz besinlerin neler içerdiğini bilmeliyiz. Yani besin faydaları hakkında bilgi sahibi olmalıyız.

Hangi besin grubu neler içermektedir

Süt ürünleri peynir, yoğurt, tereyağı, kefir gibi birçok üründen oluşur. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren ihtiyaçları olan kalsiyumu bu gruptan alırlar. Süt ürünleri protein bakımından da zengindir. Kalsiyum, sağlıklı kemik ve diş gelişimi için en önemli minerallerden biridir.

Et ve yumurta olarak dana eti, kuzu eti, tavuk ve yumurtanın temel işlevi vücuda protein ve demir sağlamaktır. Gelişimin sağlıklı şekilde sürmesine yardımcı olur, kasları geliştirir ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Tahıllar çavdar, makarna, pirinç, yulaf, bulgur, keten tohumu gibi birçok yiyecek tahıllar grubuna girmektedir. Tahılların tam olanları hem kepek hem de tohum kısımlarını içermektedir.

Baklagiller kompleks karbonhidrat ve protein kaynağı oldukları için çok değerli bir besin grubudur. Üstelik çocukların büyük bir kısmıda sevmektedir. Hem enerji verir  hem de gelişim açısından destekler.

Yukarıda da gördüğümüz gibi her besin grubunun farklı özellikleri ve yaraları vardır. Besin faydaları hakkında yeterli bilgiye sahip olduğumuz taktirde daha sağlıklı bir şekilde beslenmek mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir