Bel Fıtığı Nedir ve Nasıl Gelişir?

Omurlar arasında intervertebral disk adı verilen pedler vardır. Her diskin, çekirdek adı verilen sert, lifli bir dış katmanla çevrili yumuşak, jel benzeri bir merkezi vardır.

Bel fıtığı, omurlar arasında amortisör görevi gören disklerin kayması veya yırtılmasından kaynaklanır (kuvvet, düşme, ağırlık kaldırma veya kuvvet sonucunda).

Kayma – Rüptüre disk olarak da adlandırılan fıtıklaşmış bir disk, omurilikten çıkan sinirlere baskı uygulayarak diskin zayıflamasına veya yırtılmasına neden olur; bu şiddetli ağrıya neden olabilir. Bel bölgesinde sinir sıkışması meydana gelse de bu sinirlerin hedef organları olan bel, kalça veya bacaklarda da ağrı oluşabilir.

Bel fıtığı nedir?

Lomber omurga, beş omur ve diskten oluşur. Bu bölge vücut ağırlığının en fazla olduğu yer olarak bilinir. Günümüzde çok yaygın olan bel fıtığı, omurlar arasındaki disk ekleminin kenarlarında yırtık oluşması ve diskin içeriğinin omurilik kanalına girmesi, bacaklara giden sinirlere baskı yapması ve bazen omurlarda. omurilik.

Omurlar ise omuriliği hasardan korur. Bel fıtığı, omurlar arasındaki kıkırdak şiddetli stres (ağır ağırlık kaldırma, uzun süre aynı pozisyonda kalma, stres, düşme, fazla kilolu olma ve çok sık doğum) sonucu yer değiştirip kırıldığında ve gelenleri sıkıştırdığında oluşur. sinirler. omurilikten.

Cerrahi tedavi, bir hastanın ağrısını daha hızlı ve tahmin edilebilir şekilde azaltabilir veya ortadan kaldırabilir. Sinir sıkışmasına bağlı kaybı olan hastalarda sinir iyileşmesine olumlu etkisi olduğu düşünülmektedir.

Nedenler

Tam olarak bilinmemekle birlikte, ailesel (kısmen kalıtsal) ve aktiviteyle ilişkili risk faktörlerine sahip olduğuna inanılmaktadır. Nispeten genç hastalarda nispeten sağlıklı görünen intervertebral disklerde yaygın bir fıtıklaşmış disk oluşur.

Diskin dışındaki halka gevşediğinde veya kırıldığında fıtık oluşur. Aşağıdakiler dahil çeşitli faktörler diskin zayıflamasına neden olabilir. Bunlar;

Yaşlanma ve dejenerasyon

Fazla ağırlık

Ağır yüklerin kaldırılmasından kaynaklanan ani stres

Semptomlar

Bel fıtığı genellikle kalçalara, bacaklara ve ayaklara yayılan ağrı ile kendini gösterir, ancak aşağıdaki belirtiler fıtıklaşmış bir diskle de ilişkilendirilebilir;

Bacaklarda veya ayaklarda karıncalanma veya uyuşma

Kas Güçsüzlüğü

Sürüş sırasında gerginlik

İktidarsızlık

Sırt ağrısı

Bacak ağrısı

Hızlı yorulma

İdrarını tutamamak

Denge kaybı

Oturma ve yürüme zorluğu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir